Bohema w dawnej Pollenie na Szwedzkiej

Zgodnie z hasłem: „Żyj, mieszkaj, pracuj” w historycznym XIX – wiecznym kompleksie poprzemysłowych zabudowań mają powstać zarówno mieszkania, jak i biura, obiekty usługowe, handlowe oraz miejsca do społecznej aktywności mieszkańców. Rozwiązanie to nowoczesnym łączeniem wielu funkcji w 2016 roku znalazło uznanie w prestiżowym konkursie Wienerberger Brick Award. Projekt Bohema realizowany przez firmę OKAM ma nawiązywać do otoczenia, w którym powstaje i być na nie otwarty. Otwarty na miasto również przez swoją lokalizację: bezpośrednio przy stacji metra Szwedzka, której otwarcie planowane jest na 2019, w tym samym czasie, w którym oddawany będzie I etap Bohemy. W sąsiedztwie znajdują się drogi, trasy wylotowe, a nieopodal Dworzec Wileński.

W pierwszym etapie powstaną 3 budynki, w których znajdą się 303 mieszkania od 27 do 135 m2. Nowe budynki architekturą zewnętrzną będą nawiązywać do istniejących budynków historycznych po dawnej fabryce Polleny dzięki dużym płaszczyznom z cegły. Na elewacjach pojawią się także stalowe elementy balustrad, które formą korespondują z elementami technicznymi zabudowy przemysłowej. W częściach wspólnych zostanie wykorzystana cegła rozbiórkowa.

W kompleksie ma powstać ponad 14500 m2 powierzchni komercyjnej, gości i najemców przyciągając postindustrialnym otoczeniem, nowoczesnymi udogodnieniami i wysoką jakością wykończenia. Centralnym punktem Bohemy będzie plac z najwyższym na Pradze ceglanym kominem. Plac jest przeznaczony na wydarzenia społeczne, kulturalne i artystyczne, a na jego ogólnodostępnej przestrzeni będą odbywać się koncerty, spektakle, seanse kinowe itp. Z kolei rewitalizowane budynki zachowają swoje historyczne nazwy. W warzelni, glicerynowni i kotłowni, położonych najbliżej części mieszkaniowej oraz w bezpośrednim sąsiedztwie komina miejsce znajdą usługi, restauracje, kawiarnie, browar, galerie, etc. Mile widziani mają być tu również lokalni przedsiębiorcy, producenci i rzemieślnicy. Remont tych budynków zostanie zrealizowany z końcem 2019 roku.

Inwestycję z zadowoleniem przywitał wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski, postrzegając tego rodzaju projekty deweloperskie na Pradze jako inwestowanie w jej rewitalizację. Mimo tak skrajnego optymizmu, należy pamiętać, że nadal nie został uchwalony plan zagospodarowania Nowej Pragi, takich uregulowań nie ma dla większości obszaru dzielnicy.

Budowa Bohemy rusza na przełomie roku 2017 i 2018, a zakończyć się ma na przełomie trzeciego, czwartego kwartału 2019 roku.         


 

Kr.