Praga zyskała Aleję Gwiazd

W sobotę, 30 września, podczas organizowanego przez urząd dzielnicy, Dom Kultury Praga i część praskich organizacji pozarządowych Święta Ulicy Stalowej zainaugurowana została nowa atrakcja turystyczna głównej ulicy Nowej Pragi – Praska Aleja Gwiazd.

Aleja stanowi realizację projektu Krzysztofa Michalskiego (mieszkaniec Pragi i społecznik związany z Praskim Stowarzyszeniem Mieszkańców „Michałów”, felietonista naszej gazety), który zwyciężył w ubiegłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego. W ramach realizacji projektu, w miejsce usuniętych ośmiu płyt chodnikowych na odcinku Stalowej między ulicami Inżynierską i Konopacką pojawiły się granitowe płyty upamiętniające postaci szczególnie zasłużone dla dziejów Pragi: Ksawerego Konopackiego, Helenę Rzeszotarską, Władysława i Sabinę Sebyłów, Michała i Marię Radziwiłłów, Helenę i Szymona Syrkusów, Juliana Różyckiego, Stefana Wiecheckiego „Wiecha” oraz Antoninę i Jana Żabińskich.

Jak podkreślił autor projektu, wyboru postaci dokonali sami mieszkańcy w internetowym głosowaniu. Michalski zwrócił również uwagę na wzorcową współpracę przy realizacji projektu z Urzędem Dzielnicy (Wydział Funduszy Europejskich) i Zarządem Dróg Miejskich (podlega mu ulica Stalowa), co wciąż nie stanowi niestety powszechnej praktyki przy realizacji projektów wybieranych przez mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego.

Obecny na inauguracji wiceburmistrz Cierpisz zapowiedział, że projekt ma rozwojowy charakter i jest szansa, że w kolejnych latach na Stalowej pojawią się nowe gwiazdy upamiętniające osoby zasłużone dla Pragi.

W odsłonięciu Alei poza autorem i władzami dzielnicy wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców, prascy parlamentarzyści, Paweł Lisiecki i Marek Borowski, radni, a także przedstawiciele mediów. £ączny koszt realizacji projektu wyniósł 61 tys. zł, przy czym warto podkreślić, że środki te zostały w całości wydane na prawym brzegu (autor projektu płyt oraz rzeźbiarz mieszkają i tworzą na Pradze Północ i Targówku).

JO