Chłodnym okiem

Grabarze

PiS grzebie we wszystkim. Wygląda na to, że tej formacji nic się nie podoba. Nie podoba się Konstytucja i system prawny, który z niej wynika (na razie poza ich zasięgiem, ale marzenia kolejnej kadencji i większości konstytucyjnej pozostają). Nie podobał się z Trybunał Konstytucyjny, więc go ubezwłasnowolniono - nadal próbuje się zdeformować system sądownictwa, oddając go pod kontrolę polityków. Nie wierzę, że prezydent Duda wybija się na niepodległość, gra tak jak mu Prezes każe. Zdeformowano system oświaty i nadzór kuratoryjny - nowa podstawa programowa cofa poziom edukacji o dziesięciolecia. Wprowadzono tylnymi drzwiami rozwiązania, pozwalające na powszechną inwigilację obywateli bez zgody i wiedzy sądu, nie mówiąc już o zainteresowanym nawet po jej zakończeniu. Dokonano skoku kadrowego na spółki Skarbu Państwa – zapłacimy za to wszyscy, bowiem kadry te są sowicie wynagradzane, a odbije się to w kosztach usług, które płacimy. Wymieniono kadry kierownicze Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Policji, a nawet Straży Pożarnej. Oby nie spadły na nas żadne nieszczęścia - ostatnie nawałnice pokazały, że najlepiej nie jest. Wprowadzono ograniczenia w obrocie ziemią, przy okazji czyszcząc kadrowo Agencją Modernizacji Rolnictwa - niektórzy rolnicy do dziś czekają na zaległe dopłaty. Wejście w życie ustawy o zmianach w ochronie zdrowia spowoduje, że wielu z nas zderzy się boleśnie z nową rzeczywistością. Termin wizyty listopad…. przyszłego roku usłyszałem ostatnio w jednej z rejestracji.

O dewastacji środowiska naturalnego, czego symbolem jest wycinka puszczy, nawet mi się pisać nie chce. Stosunki polityczne z sąsiadami są na dnie. Powoli stajemy się ponownie „chorym człowiekiem Europy”. Słowa „kultura polityczna” chyba nie ma w języku politycznym PiS. Świat jest dla nich czarno-biały „Kto nie z Mieciem, tego zmieciem”. Żeby nie wiem jak starał się prezes Radiokomitetu, przepraszam publicznej TV Jarosław Kurski, to zaklinanie i kreowanie przez niego nierzeczywistości nie spowoduje, że Wojska Obrony Terytorialnej odzyskają wrak smoleński, a RP stanie się potęgą gospodarczą w Europie.

Grzebanie trwa, ostatnio na tapecie jest ordynacja wyborcza. Głupio by było dokonać tak „ważkich” zmian i dać się ograć w prosty sposób przy urnie wyborczej przez suwerena. Trzeba więc zmienić zasady gry i zwiększyć swoje szanse poprzez korzystne dla PiS rozwiązania, by nie zostać pogrzebanym. Temat - ze względu na swoja wagę - będę jeszcze eksplorował w przyszłości.

Ireneusz Tondera
radny Dzielnicy Praga Północ
Sojusz Lewicy Demokratycznej
i.tondera@upcpoczta.pl

PS. Bardzo serdecznie dziękuję za słowa uznania, które spłynęły na mnie w związku z ostatnim felietonem „Misio”. Pisanie „Wiechem” nie jest proste. Cieszę się, że się Państwu podobało.