Od osady do miasta. Otwarcie wystawy fotograficznej TARCHOMIN ‘80

Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy, zaprasza na otwarcie nowej wystawy fotograficznej TARCHOMIN ’80. Ta wystawa to debiut. Prezentowane na wystawie fotografie Wiesława Antosika (1938-2013), absolwenta £ódzkiej Szkoły Filmowej, operatora TVP oraz mieszkańca bloku przy ul. Antalla na warszawskim Tarchominie nie są wyłącznie kronikami domowymi. To opowieść o Tarchominie, którego nie ma. I o rewolucji. Bo Wiesław Antosik uwiecznił moment, kiedy to na teren osady, między pola i lasy, zaczęło wdzierać się miasto.

Na początku lat 80. XX w. warszawski – od trzydziestu lat – Tarchomin całkowicie się zmienił. Ze starej nadwiślańskiej rolniczo-rybackiej osady, której średniowieczne korzenie potwierdza istnienie parafii i kościoła św. Jakuba, stał się wielkomiejskim blokowiskiem. Z krajobrazu zniknęły pola i gospodarstwa rolne. Ale to właśnie wtedy w sąsiedztwie socrealistycznych bloków wylądował szybowiec, wyrosła drewniana świątynia, działał klub fotograficzny.

Wiesław Antosik urodził się 24 kwietnia 1938 r. w £odzi. Pasję filmową rozwijał w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej na Wydziale Operatorskim. Po ukończeniu studiów w 1966 r. związał się zawodowo z Telewizją Polską, gdzie pracował do 1993 r. Realizował zdjęcia do wielu filmów dokumentalnych i fabularnych oraz seriali telewizyjnych, m.in. „Jak błyskawica”, „Przerwany lot”, „Dr Kawka”, „Teatr przy Placu Grzybowskim”, „Za horyzontem”, „Gazeta rodzinna”. Pisał też scenariusze do filmów dla dzieci („Dynia”, „Sputnikowy western”, „Tomek i pies”). Prywatnie zajmował się także fotografią i malarstwem. Zmarł 18 kwietnia 2013 r. w wieku 75 lat.

Ekspozycja czynna:
18 października 2017 – 28 stycznia 2018
Autor zdjęć - Wiesław Antosik
Wspomnienia - Marta Knychała
Teksty - Bartłomiej Włodkowski
Koncepcja - Fundacja Ave
Aranżacja wystawy dla Muzeum Warszawskiej Pragi – Alicja Ilgiewicz
Film “Tarchomin ‘80” – reż. Robert Sadownik

Link do strony:
https://muzeumwarszawy.pl/od-osady-do-miasta-otwarcie-wystawy-fotograficznej-tarchomin-80/
Wydarzenia towarzyszące wystawie TARCHOMIN ‘80

URODZINY TARCHOMINA - Mała Akademia Praska. Warsztaty dla dzieci l. 6-12.
18 listopada 2017 (sobota) godz. 12.00 / liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy na stronie: www.muzeumpragi.pl / cena biletu dla dziecka: 1zł, bezpłatne wejście dla opiekuna

Zajęcia w formule gry zespołowej, pełne zagadek i szarad przybliżą dzieciom historię warszawskiego Tarchomina. Prowadzenie: Bartłomiej Włodkowski (Fundacja Ave)

Słyszeliście o Tarchominie? Jest bardzo stary i kryje wiele niespodzianek! To tutaj znajdziecie warszawski Balaton, rzekę Kolorado oraz tajemnicze podziemia… Zapraszamy na świętowanie urodzin Tarchomina! Oczywiście, będzie też tort, ale zanim go zjemy, trzeba będzie wykazać się sprytem i pomysłowością!

SPOTKANIE AUTORSKIE TARCHOMIN ’80

7 grudnia 2017 (czwartek) godz. 18.00 / wstęp wolny, bilety bezpłatne do pobrania w kasie muzeum
Prezentacja albumu fotografii Wiesława Antosika. Spotkanie z autorami wydawnictwa: Martą Knychałą (córką Wiesława Antosika) oraz Bartłomiejem Włodkowskim (Fundacja Ave).
FINISz WYSTAWY „TARCHOMIN ‘80”

20 stycznia 2018 (sobota), godz. 16.00 / wstęp wolny, bilety bezpłatne do pobrania w kasie muzeum
Spotkanie połączone ze wspólnym zwiedzaniem wystawy. Opowieść o Wiesławie Antosiku, o Tarchominie, jego historii i współczesnych przemianach oraz o jubileuszu 500-lecia tarchomińskiego kościoła św. Jakuba.