Spacer po Śliwicach

W minioną sobotę miał miejsce zorganizowany przez Muzeum Warszawskiej Pragi spacer „Kolonia Śliwice – praski Biegun Północny”. Po osiedlu oprowadzała Karolina Krajewska, przewodnicząca Rady Kolonii Śliwice. To pierwsze w tej formie przybliżenie historii osiedla położonego na północnym krańcu dzielnicy Praga Północ.

Kolonia Śliwice to pierwszy etap, nie zrealizowanej z powodu wybuchu wojny, dużej dzielnicy mieszkaniowej pomiędzy drewnianą zabudową Pelcowizny a Golędzinowem. Powstałe w latach 1935-39 osiedle to kwartał zabudowy z dwiema głównymi ulicami: Gersona oraz Witkiewicza, przy których, na wzór Żoliborza, zaprojektowano tu bliźniacze, jednopiętrowe domy z mieszkaniami o różnym metrażu i liczbie lokali. Przy domach, w myśl idei miasta-ogrodu, znalazły się spore ogródki. Docelowa koncepcja dzielnicy mieszkaniowej zakładała też powstanie licznych parków i zieleńców, a od ulicy Modlińskiej (dziś Jagiellońska) – pierzejowej, nieco wyższej zabudowy, z lokalami użytkowymi w parterach. Do momentu wybuchu wojny wybudowano ok. 75% domów. Pozostałe puste parcele zostały zabudowane w latach 60., z wyjątkiem jednej, na której budowa ma ruszyć na wiosnę 2018 roku.

Wkrótce po wojnie, po rozebraniu pozostałości zabudowań Pelcowizny, Śliwice na długo stały się jedyną enklawą mieszkaniową na tym obszarze dzielnicy. Niestety, zmiany, jakie następowały po wojnie w najbliższej okolicy Śliwic, przeważnie negatywnie wpływały na jakość życia mieszkańców, za sprawą stopniowego odcinania osiedla od Wisły i od pobliskiej stacji Warszawa Praga oraz uszczuplania przestrzeni do aktywności czy nawet spacerów. Stopniowo znikały też usługi (magiel, piekarnia, sklep spożywczy) oraz obiekty edukacyjne i kulturalne (szkoła, przedszkole, biblioteka). W zamian pojawiła się tylko rusznikarnia...

Podczas spaceru można było obejrzeć oryginalny projekt jednego z budynków, wysłuchać opowieści o życiu mieszkańców Śliwic w oparciu o stare fotografie, poznać miejsca pamięci z okresu Powstania Warszawskiego oraz posłuchać o nowych wyzwaniach, stojących przed Radą Kolonii. Karolina Krajewska wymienia: „zabiegamy o takie z prawdziwego zdarzenia miejsce aktywności lokalnej dla mieszkańców, potrzebny nam pilnie plan zagospodarowania, ale i choć namiastka lokalnego sklepu”. Rada już cyklicznie organizuje w czerwcu piknik z okazji Dnia Sąsiada, reaguje też na bieżące problemy i działa na rzecz integracji społeczności osiedla, np. udostępniając swój lokal powstałej oddolnie bibliotece sąsiedzkiej. Tam właśnie przy kawie i herbacie zakończono spacer interesującą rozmową nad kartami dodruku książki „Śliwice… czy je pamiętasz?” autorstwa byłego mieszkańca Śliwic Henryka Podczaskiego.  

Muzeum Warszawskiej Pragi na kolejny spacer z cyklu „Wokół rewitalizacji” zaprasza już w sobotę 02.12. Po „Szmulowiznie w procesie rewitalizacji” oprowadzi Krzysztof Michalski z PSM „Michałów”. Z kolei w niedzielę 3.12. odbędzie się „Praski spacer literacki” z Pawłem Duninem-Wąsowiczem, a 10.02. Piotr Stryczyński z Towarzystwa Przyjaciół Pragi przybliży rewitalizacyjne działania na Nowej Pradze.

B.S