Dzielić się dobrem

Warszawski Klub Rotaract rozpoczyna 2018 r. porcją ciepła. Z okazji wznowienia działalności najstarszego klubu w Polsce zorganizował akcję łączoną dla Schroniska „Na Paluchu” oraz Domu ks. Baudouina w Warszawie.

Pomysł powstał w oparciu o ideę dzielenia się dobrem z innymi i uzyskał duże poparcie ze stron obu instytucji. W ramach akcji dzieci przygotują dla piesków ze schroniska specjalne maty węchowe, a te odwdzięczą się im zabawą i energicznym machaniem ogonów.

Z pomocą wolontariuszy ze schroniska oraz z Warszawskiego Klubu Rotaract dzieci będą mogły zobaczyć, jak wygląda proces przygarnięcia zwierząt, dowiedzą się, jak należy dbać o pupila i będą uczestniczyć we wspólnej zabawie z psiakami na specjalnie przygotowanym wybiegu.

Maty węchowe to proste zabawki, odpowiednie dla starszych psów, jak i dla szczeniaków. Jak można ją wykonać? Wystarczy przywiązać wiele pasków materiału (np. polaru) do gumowej wycieraczki z otworami. Następnie wśród pasków chowamy przysmak dla psa, który ma za zadanie wywęszyć smakołyk. Patrycja Jarosz z „Palucha” wyjaśnia, że dla psiaka to intelektualna zabawa, a węszenie pomaga mu się wyciszyć.

- Cieszę się, że dzieci będą mogły przygotować maty dla piesków. – zaznacza Maria Kolankiewicz, dyrektor Domu ks. Baudouina – To wspaniała lekcja radości dawania oraz empatii, a wizyta „Na Paluchu” i kontakt ze zwierzętami na pewno spodoba się dzieciom.

Członkowie Warszawskiego Klubu Rotaract są zgodni: „Chcieliśmy zacząć ten rok ciekawą akcją, ale już mamy w planach kolejne. Aktywnie realizujemy motto, przyświecające wszystkim klubom Rotary oraz Rotaract «Służba na rzecz innych ponad korzyść własną» i zamierzamy angażować się w lokalną działalność charytatywną”.

Warszawski Klub Rotaract jest częścią globalnej organizacji młodych ludzi w wieku od 18 do 30 lat, którzy przez swoje działania na rzecz społeczności lokalnych i udział w międzynarodowych programach pragną poprawić warunki życia innych. Dzięki temu sami również rozwijają swoje zdolności organizacyjne oraz zawodowe i nawiązują nowe znajomości.
Rotary International to największa na świecie organizacja humanitarna, zrzeszająca ponad 1,2 miliona członków. Do głównych filarów ich działalności należą walka z chorobami (np. „Świat wolny od polio”), pomoc ofiarom klęsk żywiołowych, wspieranie edukacji oraz wzmacnianie działań pro-pokojowych na świecie.

Gorąco zachęcamy do odwiedzania stron internetowych Schroniska „Na Paluchu” oraz Domu ks. Baudouina, gdzie dowiedzą się Państwo, jak zostać wolontariuszem lub darczyńcą.

R. Tondera