Budowa II linii metra

Przetarg na prawym brzegu

Prawobrzeżna Warszawa doczeka się za kilka lat kolejnego odcinka II linii metra. Cztery kilometry nowej trasy będą najprawdopodobniej ostatnimi na naszym brzegu Wisły. Metro Warszawskie właśnie ogłosiło przetarg na budowę trzech stacji na Targówku.

Oferenci mają czas na złożenie odpowiednich dokumentów do 30 marca tego roku, zaś od momentu podpisania umowy wyłoniona firma lub konsorcjum będzie miało 38 miesięcy na wykonanie inwestycji. Nowe stacje mają już robocze nazwy. Pierwsza to Zacisze. Znajdzie się pod ulicą Figara, nieopodal skrzyżowania z Codzienną. Druga stacja, Kondratowicza, zostanie wybudowana w pobliżu Urzędu Dzielnicy Targówek. Trzecia, Bródno, znajdzie się pod skrzyżowaniem ulic Kondratowicza i Rembielińskiej.  

Poza podziemnymi budynkami stacyjnymi, wejściami i dwukierunkowym torowiskiem w dwóch osobnych tunelach podziemnych, wykonawca wybuduje trzy wentylatornie i podziemną halę torów odstawczych za ostatnią ze stacji. Przy okazji budowy ostatniego odcinka II linii metra znacząco zmieni się ta część Targówka. Ulica Kondratowicza stanie się miejską aleją. Zachowane zostaną dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, jednak jezdnie znajdą się bliżej siebie, bowiem zlikwidowany będzie dzielący je pas. W zamian za to powstaną szerokie chodniki i ścieżki rowerowe po obu stronach Kondratowicza, a także wydzielone będą dodatkowe przestrzenie na miejską zieleń. Przebudowane zostaną wszystkie skrzyżowania, ulica otrzyma nowe oświetlenie, a w zatokach wzdłuż jezdni powstaną miejsca parkingowe.

(egu)