Budowa II linii metra

Studnia sprzed 300 lat

Na stacji Trocka trwają intensywne prace nad konstrukcjami wyjść ze stacji metra. Rozpoczęto już wykop pod płytę fundamentową wyjścia od strony Zamiejskiej. Tymczasem na wolskim odcinku II linii metra tarcza TBM Krystyna wydrążyła już ponad 140 metrów tunelu, zaś na przyszłej stacji Księcia Janusza dokonano niezwykłego odkrycia archeologicznego.

Wyjście ze stacji metra Trocka od strony Zamiejskiej jest już zaawansowane w 25 procentach. Trwają tam prace żelbetowe powyżej górnego stropu stacji. Niedawno został zamknięty otwór technologiczny, którym wprowadzano pod ziemię tarcze Anna i Maria. I właśnie na wysokości dawnego otworu trwają już prace przy kolejnych wyjściach ze stacji Trocka, jednakże tam prace są znacznie mniej zaawansowane niż od strony Zamiejskiej.

Na wolskim odcinku II linii metra pojawiło się już ponad 140 metrów podziemnego tunelu. Drąży go tarcza TBM Krystyna, podążająca ze stacji Księcia Janusza w kierunku stacji Młynów w średnim tempie około 18 metrów na dobę. Równoległy tunel będzie drążyć tarcza Maria, która przybyła na Wolę po zakończeniu drążenia na Targówku. Jak przewidują budowniczowie Krystyna zakończy drążenie w listopadzie, zaś Maria w grudniu tego roku.

Podczas prac ziemnych na stacji Księcia Janusza dokonano najciekawszego bodaj odkrycia archeologicznego na tym odcinku budowy metra. Podczas kopania na głębokości 9 metrów spod ziemi wyłoniła się drewniana studnia sprzed około 300 lat, w której wnętrzu znaleziono fragmenty glinianych naczyń i szklanych butelek. Artefakty zostały zabezpieczone, zostaną z nich pobrane próbki, które posłużą do badań i ustalenia dokładnego datowania znaleziska.

(egu)