Praskie murale Rsm Praga

Praga Północ - dzielnica, z którą od blisko 50 lat związana jest niezmiennie działalność Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Praga”. Każdego dnia wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych mieszkańców i z myślą o nich staramy się zmieniać wizerunek prawobrzeżnej Warszawy. Takim sposobem obok znanych prac warszawskiego street artu do szlaku praskich murali z inicjatywy Zarządu RSM „Praga” dołączyły dwa kolejne murale - Jamnik i Miśki.

Dlaczego jamnik? Symbol Pragi, czyli ponad 500 - metrowy blok przy Kijowskiej 11 został ozdobiony muralem z wizerunkiem jamnika, którego wybór nie jest przypadkowy. „Jamnik” to bowiem jedna z nazw jaką określa się ten budynek.

Symbolika muralu jest bardzo prosta - nie trzeba szukać żadnych metafor. Wizerunek jamnika ma przypominać, iż jest to najdłuższy budynek Warszawy. Oprócz pieska pojawia się na nim hasło „Budujemy od wielu lat, na wiele lat…” oraz krótka informacja o budynku wraz z rokiem budowy 1970. Praca wykonana została przez artystów z Hello Art według projektu przygotowanego przez RSM „Praga”.

Drugim naszym projektem są warszawskie Miśki, które już od listopada można podziwiać na budynku przy ulicy Floriańskiej 14.
To wyjątkowy punkt na mapie Warszawy, nazywany potocznie „Przy Miśkach”, dlatego również sam mural jest ściśle związany z charakterem tego miejsca, nawiązuje do Pragi oraz miśków, które od lat są symbolem tego miejsca.

Nowy mural jest dodatkowym powodem, aby odwiedzić prawobrzeżną Warszawę i wyruszyć szlakiem murali po klimatycznej Pradze Północ, a być może zostać tu na dłużej.

Joanna Golecka

Przedruk z gazety eReSeM PRAGA nr 02 (76) grudzień 2017