Park Praski do zabudowy?

Wracamy do sprawy działań inwestycyjnych, realizowanych na terenie Parku Praskiego. W ubiegłym roku w serii artykułów przybliżaliśmy czytelnikom plany dotyczące zagospodarowania działki po byłej bazie MPRO przy Ratuszowej 6, niemal naprzeciwko wejścia do ogrodu zoologicznego.

Przetarg na 20-letnią dzierżawę tego liczącego ok. 4,4 tys. m2 terenu wygrali przedsiębiorcy planujący stworzenie na działce centrum kulturalno-gastronomicznego. Z początkiem 2018 r. media obiegła seria artykułów, w których została zaprezentowana koncepcja zagospodarowania wraz z wizualizacjami przyszłego centrum. Na początku marca br. w mediach pojawiła się jednak informacja, że Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, prof. Jakub Lewicki, odmówi uzgodnienia planowanej inwestycji. „Projektowana rozbudowa oraz dobudowa części trzykondygnacyjnej będzie działaniem degradującym dla Parku Praskiego, utrwalającym stan niezgodny z pierwotnym przeznaczeniem tego miejsca” można było przeczytać w opinii MWKZ przygotowanej na zapytanie dziennikarzy stołecznego wydania „Gazety Wyborczej”. Brak uzgodnienia projektu na chwilę obecną wstrzymuje dalszą inwestycję, ale nie oznacza, że nie zostanie ona zrealizowana w przyszłości.

Dużo bardziej liberalne stanowisko MWKZ zaprezentował w stosunku do inwestora planującego zagospodarowanie działki po byłej stacji benzynowej, która wcina się w obszar parku od strony ulicy Jagiellońskiej, pod nr 29. Działkę o powierzchni ok. 280 m2 od Orlenu odkupiła firma Hebe Investment. Inwestor od początku był zainteresowany jej zagospodarowaniem, o czym świadczy znajdujący się na niej do dziś baner reklamowy, informujący, że działkę można wynająć. Z dokumentów, do których dotarła redakcja gazety wynika, że w grudniu ub. roku. MWKZ wyraził zgodę na utwardzenie terenu ww. działki kostką brukową, co zdaniem urzędu „[…] przyczyni się do poprawy jakości estetycznej objętego inwestycją fragmentu ul. Jagiellońskiej”. Ze zgłoszeniem zamiaru przeprowadzenia tego rodzaju prac inwestor wystąpił w grudniu 2017 r. do Wydziału Architektury Urzędu Dzielnicy Praga Północ. Aktualnie w praskim urzędzie toczy się postępowanie w tej sprawie.

Wydaje się, że obecna sytuacja to dobry moment, by przedstawiciele miasta zasiedli do stołu rozmów z inwestorami w kwestii ewentualnych zmian właścicielskich dla ww. terenów. Jeszcze do niedawna na portalach nieruchomości znajdowało się ogłoszenie z ofertą sprzedaży działki. Może warto, by miasto ją odkupiło i włączyło na stałe do obszaru parku?

MIC