Trzymajmy się prawdy

Z uwagą śledzę felietony ukazujące się na przedostatnich stronach NGP. Warto podkreślić, że redakcja udostępnia swoje łamy osobom z różnych środowisk politycznych i społecznych, zachowując przy tym pluralizm i swobodę wypowiedzi. Często nie zgadzam się z wyrażonymi opiniami i polemizuję z autorami felietonów osobiście lub poprzez portale społecznościowe. Na bezpodstawne i często mijające się z prawdą zarzuty jednego z autorów, chciałbym jednak odnieść się bezpośrednio na łamach gazety.

Radny Ireneusz Tondera barwnym językiem żongluje faktami wyrwanymi z kontekstu i próbuje udowodnić z góry postawioną i fałszywą tezę o „złym i niedemokratycznym PiS-ie”, zapominając jak wyglądało 8 lat stagnacji i rozkładu praskich instytucji za rządów SLD-PO w dzielnicy.

Gdzie „zniknęło” 30 mln? Radny Tondera nie mógł doliczyć się 30 mln złotych przeznaczonych na rewitalizację Pragi. Zachęcam Pana Radnego do skorzystania z pięknej pogody i udania się na spacer po Pradze (np. ul. Strzelecką, Siedlecką), gdzie na pewno znajdzie Pan „zaginione środki”.

Radny zarzucił nam również zwiększenie o 4 mln zł wydatków na administrację w Urzędzie i wezwał mnie do ujawnienia nagród przyznanych Zarządowi i dzielnicowym urzędnikom. Oświadczam, że w trakcie kadencji otrzymałem równo 0 zł nagród, jak również moi zastępcy i podlegli urzędnicy. Zwiększenie środków na administrację wynika natomiast z konsolidacji paragrafów budżetowych w dzielnicowych załącznikach - włączono wydatki jednostki odpowiedzialnej za finansowanie oświaty do działu administracja publiczna.

Ostatnio Radny Tondera zarzucił Prawu i Sprawiedliwości manipulowanie okręgami wyborczymi na Pradze. Zarzut chybiony, gdyż burmistrzowie dzielnic (przynajmniej ci z PiS) nie zostali poproszeni przez Panią Prezydent o zaopiniowanie proponowanych przez nią zmian. A cała procedura opierała się na odgórnym wydawaniu poleceń drogą mailową z pominięciem Zarządów Dzielnic.

Zachęcam do śledzenia strony internetowej Urzędu Dzielnicy oraz oficjalnych profili Urzędu i mojego na portalu Facebook, gdzie znajdziecie Państwo aktualne i rzetelne informacje dotyczące Pragi i jej rozwoju.

Wojciech Zabłocki
Burmistrz Dzielnicy Praga Północ