Sąsiedzi świętują na Targówku

Co roku do warszawskich obchodów Dnia Sąsiada dołączają kolejne grupy mieszkańców. Sąsiedzi spotykają się na przełomie maja i czerwca. Tegoroczny wielki finał zaplanowano na sobotę 9 czerwca. Nie zabraknie sąsiedzkich spotkań na Targówku. A jak było w poprzednich latach?

Dzień Sąsiada to najczęściej kameralne spotkania w sąsiedzkim gronie na podwórku, ulicy, w ogródku, przed blokiem lub na skwerku. Sąsiedzi uczestniczą w organizowanych przez siebie piknikach; grillują, przywracają tradycję gier i zabaw podwórkowych. I dobrze się bawią.

Na Bródnie i osiedlu Wilno…

W tym roku po raz piąty sąsiedzkie spotkanie odbędzie się przed blokiem przy ul. Hieronima 4 na Bródnie. Co roku program jest nieco inny, ale zawsze jest okazja do rozmowy i zastanowienia się, co możemy zrobić dla siebie. A przede wszystkim - miło spędzić popołudnie.

Ubiegłoroczne święto przyciągało wyjątkową atrakcją. Wieczorem odbył się pokaz Kina na B(l)oku, które w tym roku obchodzi 15-lecie. Autorem pomysłu jest Paweł Sky, artysta, plakacista. Mieszkańcy obejrzeli pięć krótkich filmów o Bródnie m.in. „Na Bródnie jest cudnie” Mateusza Wyszogrodzkiego i „Tam, gdzie jest Bródno” Wojciecha Koronkiewicza. Filmy pokazywano na tym samym bloku, gdzie odbył się pierwszy pokaz.

Nie tylko na liczącym kilkadziesiąt lat osiedlu Bródno sąsiedzi się integrują. Idea spotkań sąsiedzkich ważna jest także dla mieszkańców jednego z najmłodszych osiedli na Targówku – osiedla Wilno. W poprzednich edycjach Dnia Sąsiada świętowali nie tylko Wilniacy, lecz także zaproszeni sąsiedzi z Targówka Fabrycznego i Zacisza. Dzieci chętnie wystawiały buzie do malowania, a potem bawiły się wielkimi bańkami. Ważnym punktem programu były występy małych artystów ze świetlicy Nowa Perspektywa. Starsi korzystali z kiermaszów, uczestniczyli w konkursie na najlepsze ciasto. Duże zainteresowanie wzbudziły warsztaty florystyczne, a także rozmowy o budżecie partycypacyjnym. Powstały wówczas pierwsze plany, jakie wnioski złożyć do najbliższej edycji budżetu.

… na Zaciszu

Na podwórku przed blokiem, podobnie, jak w przypadku sąsiadów z Hieronima 4, bawili się mieszkańcy ul. Wyspowej 1 i zaproszeni goście. W programie było m.in. pieczenie kiełbasek na grillu, konkursy z nagrodami dla dzieci, Sąsiedzki Konkurs Kulinarny z nagrodami ,,Najlepsze ciasto lub potrawa na Wyspie”, gry i zabawy sportowe dla dzieci i dorosłych, atrakcje dla najmłodszych przygotowane przez pobliskie przedszkole TUKAN. Ważnym elementem spotkania było głosowania na projekty z budżetu partycypacyjnego -organizatorzy zapewnili taką możliwość.

Dzień Sąsiada organizuje od lat Dom Kultury Zacisze przy ul. Blokowej 1. W poprzednich latach mieszkańcy uczestniczyli m.in. w pchlim targu: sąsiedzkiej wymianie i sprzedaży rzeczy używanych lub niepotrzebnych; bezpłatnych zajęciach dla dzieci: Lego Kreatywne budowanie, Małe ArchiTekturki, Bajkowy Świat Plastyki. Było też rodzinne sadzenie rozsad pod hasłem „100 sadzonek dla 100 rodzin”, a także – podobnie jak na Wyspowej – prezentacja i głosowanie na projekty zgłoszone w ramach budżetu partycypacyjnego.

To oczywiście tylko kilka przykładów z Targówka. Obchody Dnia Sąsiada odbywają się też w innych miejscach.

Maj miesiącem sąsiadów
Dzień Sąsiada jest oficjalnym świętem obchodzonym w ponad 30 krajach Europy i w Kanadzie. W Europie zaczęli Francuzi w 2000 r. W tym roku Europejski Dzień Sąsiada przypada na 29 maja. Od 2007 r. imprezy organizowane są w kilkunastu miastach Polski, m.in. w Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznań, Warszawie, Wiśle i Wrocławiu. W stolicy sąsiedzką aktywność wspiera od 2009 r. Q-Ruch Sąsiedzki działający przy Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL ul. Paca 40.

Jolanta Zientek-Varga