„Pracuj z nami”

To już druga edycja ważnego społecznie programu właściciela i zarządcy warszawskich centrów handlowych, firmy Unibail-Rodamco. W tym roku do Galerii Wileńskiej dołączyła Galeria Mokotów.

– Z powodzeniem kontynuujemy długoterminowy plan zrównoważonego rozwoju dla całej Grupy. Do głównych jego celów należą: ekologiczne podejście do środowiska i zmiany postaw ludzi na bardziej zaangażowane, szczególnie w najbliższym dla siebie otoczeniu – mówi Jakub Skwarło, dyrektor operacyjny Unibail-Rodamco na Europę Centralną. – Do 2030 roku chcemy zmniejszyć aż o połowę emisję dwutlenku węgla, a także wspierać lokalne zatrudnienie dzięki miejscom pracy w naszych centrach handlowych – dodaje Jakub Skwarło.

„Pracuj z nami” to polska wersja społecznego programu „UR for Jobs”, wdrażanego w kilku europejskich krajach. W zeszłym roku program objął 15 centrów handlowych, w tym także Galerię Wileńską. W ubiegłorocznej edycji targów pracy wzięło czynny udział 43 kandydatów programu „Pracuj w Wileńskiej” i zostało podpisanych 29 umów o pracę, co dało warszawskiej Galerii najlepszy wynik w całej europejskiej Grupie.

– Program stawia, podobnie jak w zeszłym roku, na trzy podstawowe cele: społeczny, wewnętrzny i zewnętrzny. Pierwszy z nich to pomoc w znalezieniu zatrudnienia wśród młodych osób, drugi cel obejmuje zaangażowanie wielu spośród pracowników firmy we wspólne działania, natomiast trzeci wpływa na wzmocnienie pozytywnych relacji z naszymi partnerami: najemcami, dostawcami, kontrahentami oraz lokalnymi instytucjami – mówi Marta Chojnacka, dyrektor Galerii Wileńskiej.

W ramach inicjatywy zaplanowano szkolenia skierowane do młodych ludzi w wieku do 30 lat, które odbędą się w terminie od 21 do 23 maja. Pracownicy Unibail-Rodamco włączą się w szereg działań, przewidzianych dla przyszłych pracowników, na zasadzie wolontariatu.

Edukacja i zawodowy rozwój

– 9 kwietnia ruszyła rekrutacja na szkolenia, do 11 maja osoby chętne mogą zarejestrować się na platformie: www.pracujznami.com.pl. Planujemy przeszkolić nawet około 100 osób. Podczas szkoleń, trwających minimum sześć godzin w kilkuosobowych grupach, odbędą się m.in. rozmowy z doradcami zawodowymi, zostaną przedstawione oferty pracy od naszych najemców biorących udział w projekcie, a także rozmowy rekrutacyjne, które również będą miały miejsce 25 maja podczas Targów Pracy – dodaje Marta Nowicka, dyrektor Galerii Mokotów.
Targi Pracy w Galerii Wileńskiej odbędą się dzień wcześniej, czyli 24 maja.

Struktura warsztatów obejmie takie zagadnienia, jak komunikacja, obsługa klienta, ale także oprowadzenie po galeriach, a w szczególności zapoznanie z ofertą najemców-partnerów programu, którzy zaoferują miejsca pracy dla przyszłych pracowników. Obecnie udział w projekcie w Galerii Wileńskiej zadeklarowały takie marki, jak: Carrefour, Leroy Merlin, Go Sport, Amrit, Księgarnia Świat Książki, Green It, McDonald’s, Play, Solid Security i Badford Continental Group, a także należące do koncernu LPP marki: Reserved, House, Mohito, Cropp i Sinsay, podczas gdy w Galerii Mokotów są to: Tokyo Sushi, Super Prezenty, Wrap Me, Salad Story, Wittchen, Księgarnia Świat Książki, Play, Pasmanteria Bocian, North Fish, Carrefour, Starbucks, Hexeline, Peek&Cloppenburg, McDonald’s, Olsen, Go Sport, Courir, Solid Security, Amlux i Veolia.

Finalnie pracę w warszawskich galeriach ma znaleźć co najmniej 60 osób na minimum sześć miesięcy. Partnerstwo w projekcie zadeklarowały organizacje – na Pradze: Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci, Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” oraz Fundacja Rozwoju Osobistego Start-GO!, a na Mokotowie: Dom kultury KADR, Fundacja Innowacja i Wiedza oraz Centrum Edukacji Liderskiej.

Oferta pracy będzie zróżnicowana, począwszy od branż takich, jak sprzedaż detaliczna, catering, ochrona, sprzątanie, dostawy i logistyka. Jednym z kluczowych elementów programu będzie włączenie się w ramach wolontariatu pracowników Unibail-Rodamco, którzy zaangażują się w organizację szkoleń i Targów Pracy.

Program jest już szeroko komunikowany, w tym w kanałach cyfrowych obu Galerii, w komunikacji miejskiej oraz poprzez ulotki dystrybuowane w lokalnych urzędach i szkołach. Cała inicjatywa została objęta patronatami burmistrza Dzielnicy Praga-Północ oraz burmistrza Dzielnicy Mokotów.

W 2017 roku w 15 krajach w ramach programu „UR for Jobs”, we wszystkich regionach, w których operuje Unibail-Rodamco, 441 młodych osób uzyskało łącznie 18 000 godzin szkoleń. 56 procent uczestników, czyli aż 250 osób, znalazło zatrudnienie albo rozpoczęło naukę, która pozwoli im uzyskać odpowiednie kwalifikacje. To ważna inicjatywa społeczna, bowiem w Europie aż 20 procent młodych ludzi do 25. roku życia jest bezrobotnych.

Docelowo, do końca 2020 roku, program „UR for Jobs” ma być wdrożony we wszystkich centrach handlowych Unibail-Rodamco, których obecnie w całej Europie jest 67. Założeniem projektu jest kreowanie co roku aż 1 000 nowych miejsc pracy.

JK