Sprawy lokalne

„Jeśli masz chwile smutne w swym życiu, Powierz je Matce. Kiedy rozpacz rozdziera twe serce, Ofiaruj się Jej... Ona uczyć cię będzie pokory, Cierpienie znieść ci pomoże... Jeśli zgubisz swą drogę do Boga. Powierz się Matce...”

Peregrynacja Kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęła się w Diecezji Warszawsko - Praskiej od Dekanatu w Radzyminie 2 września 2017 roku. Nawiedza kolejno wszystkie Dekanaty, odwiedzi również moją Parafię, najstarszy kościół na Pradze-Północ, który istnieje od 400 lat i będzie z nami całą dobę.

Kopia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przybędzie w dniu 11 czerwca (poniedziałek) 2018 r. do Parafii Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej 5a.

Peregrynacja to uroczyste przenoszenie albo przewożenie w celach kulturowych relikwii, obrazów i innych przedmiotów kultu religijnego (np. krzyż jerozolimski). W czasie trwania peregrynacji są organizowane specjalne nabożeństwa, czuwanie nocne, modlitwy....

Jest to szczególny czas, kiedy możemy dziękować za wszystkie otrzymane £aski, a także zawierzyć naszej Matce Królowej Polski wszystkie nasze trudne osobiste problemy i sprawy rodziny i Polski. Zechciejmy oderwać się od codziennych obowiązków i zaplanować chociaż krótki czas, aby włączyć się w wybraną przez siebie godzinę i porę dnia, również na czuwanie nocne. W tym szczególnym czasie możemy wyprosić wiele łask dla siebie, dla swojej rodziny, a także prosić o jedność Polaków, mieszkających w Ojczyźnie oraz poza nią. W parafii istnieją różne grupy modlitewne. Niedawno, 28 października 2017 r. powstała m.in. Grupa modlitewna „Różaniec rodziców za dzieci”, do której serdecznie zapraszamy do włączenia się.

Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej to dla mnie osobiście szczególny dzień, bo w sierpniu będę obchodzić Jubileusz 25-lecia pielgrzymowania w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę i posługi w służbie zdrowia, pomagając pielgrzymom w dotarciu do ukochanej Matki. Czy to nie wspaniały dzień, że Matka Boża Częstochowska przybędzie do mojej parafii?

***

Przed ponad 60 laty Polacy prosili aby MB Częstochowska przybyła do Parafii. Krótka historia... 26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze, kiedy składane były Jasnogórskie Śluby Narodu, zgromadzeni w procesji wierni z niesionym obrazem Matki Bożej, wołali: „Matko przyjdź do nas! Matko bądź z nami”! 14 maja 1957 r. z inicjatywy ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, kopia obrazu została poświęcona w Rzymie przez papieża Piusa XII, który zaakceptował ideę peregrynacji.

Peregrynacja cudownego wizerunku Matki Boskiej po polskich parafiach rozpoczęła się 29 sierpnia 1957 r. od Archikatedry Warszawskiej. Obraz nawiedził zaledwie 10 diecezji, ponieważ władza komunistyczna utrudniała dalszą peregrynację. 2 września 1966 r. na trasie między Warszawą a Katowicami obraz został „aresztowany” przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i przewieziony na Jasną Górę. Obraz pilnowany był całodobowo przez Milicję, która kontrolowała wszystkie pojazdy wyjeżdżające z Jasnej Góry. Uwięzienie kopii obrazu MB Częstochowskiej trwało 6 lat. Mimo przeszkód, peregrynacja była kontynuowana i od 4 września 1966 r. Matka Boża nawiedzała polskie diecezje samą pustą ramą, ewangeliarzem i świecą. Spowodowało w ludziach jeszcze większe pogłębienie wiary, a wiara daje siłę. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej powrócił na trasę peregrynacji 18 czerwca 1972 r. i do dnia dzisiejszego jest kontynuowana. Spotkajmy się, by prosić o „wzmocnienie siły człowieka wewnętrznego”

Jan Paweł II, 7 czerwca 1991r.

Małgorzata Anna Grzegorzewska
m.grzegorzewska13@gmail.com
facebook.com/malgorzata.anna.grzegorzewska