Dom Sąsiedzki na Szmulkach ponownie otwarty

Pod nową nazwą („Moje Szmulki”), z nowym operatorem (Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców „Michałów”) oraz pod nowym adresem (£ochowska 39) od pierwszych dni czerwca działa dom sąsiedzki na praskiej Szmulowiźnie. Oficjalne otwarcie „Moich Szmulek”, połączone z obchodami dnia sąsiada, odbyło się w ostatnią sobotę, 16 czerwca.

W wydarzeniu wzięli udział prascy parlamentarzyści, senator Marek Borowski oraz poseł na Sejm, Paweł Lisiecki, wiceburmistrz Marcin Iskra, przedstawiciele urzędu miasta oraz urzędu dzielnicy, a także działających na Pradze organizacji pozarządowych. Oczywiście, najważniejszymi bohaterami dnia byli mieszkańcy Szmulek i Michałowa, którzy przez wiele lat walczyli o to, by miejsce aktywności lokalnej powstało w ich sąsiedztwie. Ich działania realizowane poprzez budżet partycypacyjny zostały dostrzeżone przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta, które w ubiegłym roku zdecydowało o uruchomieniu domu sąsiedzkiego w formie pilotażu. Ponieważ formuła takiego miejsca spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, zapadła decyzja o kontynuacji. Nowy konkurs wygrało aktywnie działające na terenie Szmulek PSM Michałów.

W sobotę, w imieniu stowarzyszenia, zebranych gości przywitał Krzysztof Michalski. Przypomniał istotę działalności domu sąsiedzkiego, podkreślając przy tym, że jest to miejsce dla mieszkańców, którego oferta powinna być przez tych mieszkańców współtworzona. Michalski podkreślił ponadto, że stowarzyszeniu bardzo zależy na łączeniu lokalnych inicjatyw oraz promocji lokalnej przedsiębiorczości i działań artystycznych. Te cele ma realizować w swojej działalności właśnie dom sąsiedzki. O tym, że nie są to tylko puste słowa, mogli przekonać się uczestnicy sobotniego pikniku, których przykładowo poczęstowano tortem przygotowanym przez działającą od kilkudziesięciu lat przy Kawęczyńskiej cukiernię czy wypiekami z lokalnej tradycyjnej piekarni przy Jadowskiej.

Na uczestników dnia sąsiada czekały również liczne gry i zabawy rodzinne, przygotowane przez animatorów. Impreza trwała do późnych godzin popołudniowych. Zachęcamy do korzystania z przestrzeni domu sąsiedzkiego, a o szczegółach oferty można dowiedzieć się śledząc profil „Moich Szmulek” na Facebooku: facebook.com/mojeszmulki

JO