Festiwal 7 Stron Świata

Atrakcyjne miejsca na wyciągnięcie ręki? Tak, ale najpierw konkretne umiejętności, solidna wiedza i znajomość języków – taką ofertę zaprezentował Zespół Szkół nr 11 im. Wł. Grabskiego podczas Festiwalu Hotelarsko-Turystycznego „7 Stron Świata”.

Festiwal Hotelarsko-Turystyczny 7 Stron Świata w szkole przy Ratuszowej 13 odbył się 8 czerwca 2018 roku po raz pierwszy. Zastąpił znany już mieszkańcom Pragi Festiwal Chlebów Świata. Jak mówi dyrektor Zespołu Szkół nr 11 im. Władysława Grabskiego Jan Grądzki, niewykluczone, że szkoła powróci jeszcze do tamtej konwencji. Na razie chce się skupić na tym, czym zajmuje się na co dzień, czyli na dziedzinach będących przedmiotem kształcenia: hotelarstwie, obsłudze turystyki, prowadzeniu biznesu i ekonomii.

Na dziedzińcu szkoły swoje stoiska wystawiły biura podróży, hotele i banki. Przedstawicielki firmy kosmetycznej Mary Kay radziły, jak zrobić dobry makijaż. Był tort i potrawy z grilla. Można też było spróbować przygotowanych przez nauczycieli i uczniów wyrobów kulinarnych, inspirowanych kuchniami z całego świata.

W hallu na I piętrze dla zaproszonych gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych odbyły się ciekawe prelekcje, promujące szkołę i kierunki, w których kształci swoich uczniów. Pracujący od 18 lat w branży turystycznej Radosław Szafranowicz-Małozięć interesująco mówił o takich zawodach, jak pilot wycieczek, rezydent turystyczny czy animator czasu wolnego. W tym czasie na boisku szkolnym odbywały się rozgrywki sportowe, dla których uczestników przygotowano wiele cennych nagród.

- Festiwal 7 Stron Świata to nie tylko promocja szkoły, ale również znakomita praktyka dla naszych uczniów – powiedział dyrektor Jan Grądzki. – Uczniowie brali udział w organizacji imprezy - każda klasa miała swoje zadanie. Podczas festiwalu oprowadzali gości, zajmowali się informacją, obsługiwali grill. Ta impreza to było dla nich zastosowanie wyuczonej teorii w praktyce. Ekonomiści też mieli co robić – ich zadaniem była kalkulacja kosztów festiwalu.

Organizacja dużej imprezy to niewątpliwie świetna lekcja przedsiębiorczości dla przyszłych techników ekonomistów, techników hotelarstwa i obsługi turystycznej a także handlowców. Uczniowie Zespołu Szkół nr 11 im. Władysława Grabskiego mają też praktyki zawodowe w najlepszych warszawskich hotelach a najlepsi wyjeżdżają na staże zagraniczne do Grecji.

W przyszłym roku szkolnym szkoła planuje poszerzyć swą ofertę i wprowadzić naukę języka hiszpańskiego, na razie w ramach koła zainteresowań.

- Poza Grecją, dokąd w roku szkolnym 2018/2019 wyjedzie na staż kolejna grupa naszych uczniów, marzy nam się Hiszpania i Portugalia – mówi dyrektor Jan Grądzki. – A Festiwal 7 Stron Świata na pewno będzie kontynuowany. Chcemy poszerzyć jego zakres i zaprosić do współudziału mieszkańców Pragi.

Joanna Kiwilszo