Przychodnia dla Zwierząt

Mydlane bańki za granicą

Jaki rząd, taka reprezentacja. Biały, czerwony, czarni, żele, pieśni, trąbki, pióra i woda święcona. Narodowa wyższość jest wysoka dopóty, dopóki nie wyjedzie za granicę. Aliści jedni, drudzy też trzeci tak kłamią, że po raz kolejny tracimy dziejowe szanse. Mundial, wiadomo, wstyd. Najważniejsza polska szansa dziejowa to Unia Europejska. Wbrew nacjonalistycznym i religijnym nadętym pozorom Polska od rozbiorów pozostaje pogardzanym przez sąsiadów głupkowatym, niezdecydowanym geopolitycznie krajem. Do tego samosprzedajnym. Gdzie Sejm pracuje w nocy, a poprawkę ustawy można przeforsować w godzinę? Z kim nam bardziej źle? Z Niemcami, jak mówią eurosceptycy, a może k.... do Krymu, jak mówią euroentuzjaści. A może z radyjnym nacjofantastą do Ameryki? Zdrada zaczyna się w zaprzeczaniu własnemu prawu i Konstytucji. W finale wymianą elit. Który to raz miałeś chamie złoty róg? A czapeczkę jak wyżej?

Proszę Szanownych Państwa, każdego roku dowiadujemy się o pogryzieniu czy zagryzieniu dzieci przez psy. To zło bierze się po pierwsze, z niewiedzy, w której utrzymują nas podstawy programowe w szkołach. Po drugie, z narodowego poczucia zagrożenia. Czy ludzie bezpieczni i szczęśliwi wezmą do domu psa bojowego? To jedna prawda. Druga prawda, że rasa nie ma znaczenia. Pit-bull czy stafford bywają często jak mamki dla dzieci. Jak każde psy są czułe i kochane, ale.... Z moich tegorocznych 5 obserwacji po pogryzieniach ludzi. Cztery psy to mieszańce Jeden to chin japoński wielkości yorka. Reportaże z tych zdarzeń budowane są tak, aby były medialnymi makabreskami. Nie odsyłają do refleksji i źródeł wiedzy. Czynią - jak ostatnio - z tatusia idiotę, a z psa mordercę. W tle matka. Nie ma nic do gadania.  

Kynologia jest rozległą wiedzą i mogłaby być przedmiotem wraz z wiedzą o psychologii kotów i pozostałych gatunków zwierząt najbliższym nam i naszym sercom. Co należy zrobić, gdy dojdzie do pokąsania? Poszkodowany człowiek musi być skonsultowany przez lekarza medycyny. Oprócz opatrzenia ran rutynowo podawana jest szczepionka przeciw tężcowi. Sprawca, najczęściej pies poddawany jest obserwacji przeciwko wściekliźnie. Spotkania odbywają się co 5 dni przez dni 15. NIE MA ZNACZENIA, CZY ZWIERZĘ MA AKTUALNE SZCZEPIENIA CZY NIE. Weterynaria zawsze zakłada najgorsze, aby w ciągu czasu obserwacji najgorsze wykluczyć. Za czynności urzędowe właściciel zwierzęcia opłat nie ponosi. Wykonanie szczepień przeciwko wściekliźnie po fakcie pogryzienia i zatajenie tego faktu jest przestępstwem, bo jak wspomniałem wcześniej, pies czy był szczepiony czy nie, każdy podlega obserwacji. Dlatego zadziwił mnie policjant, który namawiał właścicielkę zwierzęcia, aby poprosiła o wcześniejszy wpis o szczepieniu, którego nie było. Ten pan jest przykładem elity wymienionej, bo dotąd karano tych, którzy mataczyli lub wprowadzali w błąd urzędników państwowych.

PS. W niedzielę był światowy Dzień Psa. Wszystkim naszym pupilom, o których piszemy przez cały rok, życzymy przede wszystkim kochających właścicieli!

lek. wet. Zygmunt Kosacki
Jabłonna, ul. Szkolna 22a
czynne: pon.-pt. 12-19, sob. 10-13
tel. 22 782-48-88, 602-341-684
e-mail: zygakosacki@wp.pl
Pełen zakres usług