Praska Gra - „Panowie i Panie. Oto prażanie!

W sobotę 20 października młodzi prażanie wraz ze swoimi rodzicami lub opiekunami przybyli na warsztaty do podziemi katedry warszawsko – praskiej. Zachęceni zaproszeniem do zabawy w detektywów, odkrywali tajemnice niezwykłych postaci związanych z Pragą. Czekało na nich dziesięć zadań do wykonania. Aby zdobyć nagrody trzeba było zaliczyć przynajmniej sześć. Zdecydowana większość dzieci zaliczyła wszystkie.

Każda stacja wymagała innej sprawności i patronowały jej różne postaci z gry. Na przykład na placu budowy dzieci budowały i dekorowały fasady kamienic (Juliusz Nagórski – architekt oraz inżynier, budowniczy portu w Gdyni Tadeusz A. Wenda) na stacji ZOO dzieci odgadywały zagadki o zwierzętach (Jan Żabiński – pierwszy dyrektor warszawskiego ZOO), na stacji Biblioteka, podobnie jak Janina Englert w czasie wojny musiały ukrywać cenne książki. Były też eksperymenty naukowe, zabawy artystyczne, odczytywanie szyfru (as wywiadu Kazimierz Leski), tworzenie zdań z użyciem słów z gwary warszawskiej (Stefan Wiech), śpiewanie (Wiesław Ochman) i krótki kurs ekonomii (Szmul Zbytkower).  Za każde zaliczone zadanie dzieci zdobywały niepowtarzalną praską monetę - prażkę.

Organizacja warsztatów była połączona z promocją bezpłatnej i jak dotąd jedynej gry poświęconej tylko warszawskiej Pradze.
Gra „Panowie i Panie. Oto prażanie!” składa się z 40 zagadek i trafi do wszystkich szkół podstawowych oraz instytucji kulturalnych z Pragi Północ. Nauczyciele, wychowawcy z tych szkół oraz pracownicy bibliotek i placówek 23 października uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym w gościnnych progach Muzeum Warszawskiej Pragi, pt. „Od zagadki do opowieści”. W czasie tego szkolenia  opowiadaczka Beata Frankowska przedstawiła zasady komponowania ciekawej historii oraz przeprowadziła warsztat perfomatywnego czytania. Natomiast Emilia Galecka podzieliła się praktycznymi pomysłami, jak grę wykorzystywać w czasie zajęć na świetlicy.

Gra i warsztaty zostały przygotowane przez fundację Edu & More w ramach projektu „Patriotyzm Jutra”, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Autorami tekstów zagadek były osoby z fundacji oraz Karol Bulski, organizator spacerów z Praskiej Ferajny i Jolanta Wiśniewska z Muzeum Warszawskiej Pragi. Ilustracje wykonał Tomasz Kopka.

Gra będzie także dostępna do bezpłatnego pobrania na stronie projektu (www.efundacja.org) oraz  w bezpłatnych zasobach internetu.