Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem

Artystyczna wizja i solidne wykonanie – to dwa elementy niezbędne, aby powstały piękne przedmioty codziennego użytku. W Muzeum Warszawskiej Pragi można oglądać efekt współpracy młodych projektantów z Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych z praskimi rzemieślnikami.

Wystawa „Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem” jest podsumowaniem 3-letniego programu edukacyjnego prowadzonego przez Muzeum Warszawskiej Pragi oraz Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Eksperymenty, prototypy, dzieła rąk – te wszystkie określenia oddają charakter eksponowanych przedmiotów. Wśród nich znajdują się między innymi neony, bombki, obuwie, lampy, parasolki, szkło czy sztukateria.

- Oto kilkadziesiąt pierwowzorów. Niektóre są dostępne na indywidualne zamówienie u rzemieślników bądź projektantów. Inne zostały wyprodukowane w krótkich seriach; kolejne mogą zostać wdrożone. W tle przedstawiamy również obiekty ze standardowej oferty danego warsztatu rzemieślniczego, aby pokazać punkt wyjścia i podkreślić różnorodność rzemieślniczego wzornictwa - mówi kuratorka wystawy Katarzyna Chudyńska-Szuchnik.

Jednym z celów wystawy jest pokazanie, że proces twórczy oraz techniki powstawania są równie ważne, co produkt końcowy. Wystawa na nowo odkrywa więc  pracownie mistrzów rzemiosła, nadając przedmiotom codziennego użytku unikatową wartość. Łączy współczesne projektowanie z tradycyjnym rzemiosłem, gdzie świeże spojrzenie młodego pokolenia zderza się z doświadczeniem liczonym w dekadach.

Wystawa prezentuje także efekty kilkuletnich badań prowadzonych w Muzeum Warszawskiej Pragi, które pozwalają odpowiedzieć na pytania, w jakim stanie jest rzemieślnicze zaplecze w prawobrzeżnej Warszawie. Kuratorzy wybrali do współpracy warsztaty mistrzowskie, które reprezentują niszowe zawody związane z wytwórczością. Fabryka Bombek Fogiel, Pracownia Szewska Tomasza Pietrzaka czy Pracownia Abażurów Małgorzaty Świderskiej to niektóre z nich. Umożliwiając im spotkanie z pokoleniem młodych artystów, kuratorzy starają się utrwalić zanikającą tradycję i dostosować ją do potrzeb obecnych odbiorców. Oryginalne projekty, które oglądamy na wystawie, przewartościowują utrwalone techniki, przynosząc obu stronom nowe doświadczenia i korzyści.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 14 kwietnia 2019 roku.

JK