Prosto z mostu

Dzień Niepodległości

Nad przygotowaniem obchodów Stulecia Niepodległości Polski czuwał specjalny komitet honorowy, złożony z obecnego i byłych Prezydentów RP oraz szefów organizacji kombatanckich i NSZZ „Solidarność”. Już w 2016 r. wyłoniono w międzynarodowym konkursie firmę mającą przygotować centralne obchody Roku, dysponującą całkiem sporym budżetem. 1 stycznia 2018 r. odpalono portal społecznościowy Polska w 24 językach, który szybko stał się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc z domeną .eu. W pomysłowych konkursach dotyczących Polski i Europy każdy mógł wygrać jedną z 10 000 wycieczek poznawczych do Polski, a osoby z polskim paszportem – do dowolnej stolicy Unii Europejskiej. Pamiątkowe filmy z tych wycieczek zalały Youtube i inne platformy wideo.

Portal promował nadchodzące wydarzenia Roku Niepodległości, ale szczególnie dużo miejsca poświęcał polskim książkom, filmom, grom i muzyce. Było to o tyle łatwe, że rząd jeszcze w 2016 r. stworzył specjalny fundusz stypendialny dla tłumaczeń i promocji polskich produkcji artystycznych na rynkach obcojęzycznych.

W Krakowie 28 lipca 2018 r. odbył się, w rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny, Reconstruction Day – największa taka impreza w Europie, na którą ściągnęły bodaj dwie setki tysięcy ułanów, piechurów, a nawet artylerzystów w historycznych strojach. Wymarszowi Pierwszej Brygady towarzyszyli m.in. napoleońscy fizylierzy, żołnierze generała Pattona i oczywiście polscy husarze. Przyglądał im się ponad milion turystów, a kanał Discovery poświęcił specjalną ramówkę.

W drugiej połowie sierpnia – ze szczególnym akcentem w rocznicę Porozumień Sierpniowych - w małym miasteczku Kostrzyn na granicy polsko-niemieckiej odbył się wielki festiwal muzyczny. Przygotował go Jerzy Owsiak, ale różnił się od jego wcześniejszych imprez. Zdecydowanie mniej było taplania w błocie, a więcej osób, którzy przyjechały, by posłuchać unikalnych plenerowych koncertów orkiestry Concertgebouw, berlińskich czy warszawskich filharmoników. Dla osób niemających ochoty nocować w Kostrzynie rząd polski uruchomił szybkie pociągi oraz mosty powietrzne do Warszawy i Berlina z wykorzystaniem pobliskich lotnisk w Goleniowie i Babimoście. Na koncertach widywano i głowy państw, i gwiazdy rocka.

Uroczystości 1 września – w rocznicę wybuchu Drugiej Wojny – miały całkiem inny charakter, refleksyjny i naukowy. Oddano je w ręce komitetu złożonego z burmistrzów Rotterdamu, Londynu, Drezna, Petersburga, Hiroszimy, Warszawy i Wielunia oraz przedstawicieli państwa Izrael.

11 listopada przez Warszawę przeszedł wielki Marsz Zwycięstwa nad Wojną. Otwierali go przywódcy niemal wszystkich państw, które wzięły udział w obu wojnach światowych. Warszawa trzeszczała w szwach od przybyszy z całego świata. Marsz zakończył się koncertem na Stadionie Narodowym, łączącym się z podobnymi imprezami w innych stolicach. Pod koniec dołączył do nich koncert w nowojorskim Central Parku.

Podobnie wyglądał ten dzień w innych polskich miastach. Zabawa trwała do rana. Nikt się jednak nie przejmował, bo nazajutrz – co prawda był poniedziałek, ale ustawowo wolny. Trzeba było po świętowaniu posprzątać i odespać.
Wymyślenie tej bajki zajęło mi tyle minut, co napisanie tego tekstu...

Maciej Białecki
maciej@bialecki.net.pl