Szkoła 314 do remontu

Szkoła 314, w której wychowały się pokolenia mieszkańców Tarchomina, przejdzie generalny remont. Budynek pamiętający początek lat 80. trzeba dostosować do obowiązujących przepisów. Będzie to kosztować ponad 2 mln zł.

Ta szkoła towarzyszyła mieszkańcom Tarchomina niemal od początku istnienia osiedla. Budynek szkoły 314, usytuowany przy ulicy Porajów 3, widać na zdjęciach Wiesława Antosika, dokumentujących życie powstającej dzielnicy w latach 80. Oddany do użytku w 1984 roku, już po kilku latach okazał się za mały, dobudowano więc nowe skrzydło, tzw. rękaw, przeznaczony dla uczniów klas I-III. 314-tka nie była tylko szkołą – w tych pionierskich latach to było miejsce integrujące lokalną społeczność. Tu odbywały się wybory, zebrania, imprezy okolicznościowe i festyny. Znana ze swojej proekologicznej działalności, w 1994 roku szkoła otrzymała imię Przyjaciół Ziemi.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat podstawówka przeszła duży remont, podczas którego została ocieplona i przemalowana, zmodernizowano też salę gimnastyczną a także otwarto nowy kompleks boisk do piłki nożnej i ręcznej, siatkowej oraz koszykówki. Jednak zmiany okazały się niewystarczające.

- Musimy dostosować budynek do coraz bardziej zaostrzanych przepisów przeciwpożarowych – tłumaczy Marzena Gawkowska, rzeczniczka urzędu dzielnicy Białołęka. – Chodzi o bezpieczeństwo małych dzieci, które zaczną tu przebywać w związku z otwarciem w szkole oddziałów przedszkolnych.

Dzielnicy udało się pozyskać 2,2 mln złotych na dostosowanie budynku szkoły do zmienionych przepisów. Jest już projekt, który zakłada wydzielenie stref przeciwpożarowych, wytyczenie dodatkowych wyjść ewakuacyjnych, wykonanie nowych okładzin ścian na zewnątrz i wewnątrz budynku, wymianę pokrycia dachowego, usprawnienie wentylacji, a także wykonanie nowej instalacji elektrycznej i teletechnicznej. Aby nie dezorganizować szkolnych zajęć, najbardziej uciążliwe prace prowadzone będą podczas wakacji w 2019 roku.

JK