Sąsiedzkie Mikołajki

Świąteczna atmosfera sprzyja zacieśnianiu sąsiedzkich kontaktów. W dniach 8-9 grudnia w jednej z hal praskiej Stalowni przy ul. Szwedzkiej 2/4 odbyła się otwarta impreza mikołajkowa dla dawnych i nowych mieszkańców tej części Pragi.

Sąsiedzkie Mikołajki na Pradze to już druga edycja wydarzenia, którego inicjatorem jest Bouygues Immobilier, francuski deweloper, od 10 lat obecny w Polsce. Celem imprezy była integracja mieszkańców - dawnych i nowych - którzy będą niedługo sąsiadami na Nowej Pradze. Chodzi o dwie inwestycje: Stalowa 39 i Wileńska Express, które Bouygues Immobilier realizuje ostatnio na Pradze-Północ.

Stalowa 39 powstanie na miejscu dawnego bazaru Pachulskiego i Domańskiego, czyli rozległego placu między kamienicami Stalowa 37-41.

- „To był niezwykły bazar (…) nie mogę oprzeć się wrażeniu, że nigdzie podobnej atmosfery handlowej nie spotkałem. Był to, jakby to powiedzieć, bazar familijny. Wszyscy chyba się znali: handlujący i kupujący.” – wspominał Paweł Elsztein.
Deweloper zapewnia, że zachowany zostanie unikalny charakter tego miejsca, które kiedyś tętniło życiem, handlowym i towarzyskim, gdzie można było kupić dosłownie wszystko.

- Zależy nam, aby w miejscu bazaru nie powstała zamknięta enklawa nowych przybyszów, lecz aby wytworzyła się współpracująca ze sobą społeczność – mówi Agnieszka Sowińska-Tolak z Bouygues Immobilier.

Sąsiedzkie Mikołajki, które w dniach 8-9 grudnia odbyły się w hali nr 9 praskiej Stalowni, dobrze rokują na przyszłość. Impreza była udana. Przyszły głównie rodziny z dziećmi, które chętnie brały udział w różnych konkursach i zajęciach. Główną atrakcją dla najmłodszych było spotkanie ze Świętym Mikołajem, ale dużą popularnością cieszyły się też warsztaty dekorowania bombek i świątecznych ozdób, prowadzone przez Jana Kubickiego z Fundacji Otwarta Pracownia Twórcza czy fotobudka, którą obsługiwał Piotr Stryczyński z Towarzystwa Przyjaciół Pragi.

Na wszystkich czekała też wata cukrowa i bezpłatny poczęstunek w postaci hot dogów i zapiekanek a także jarmark produktów praskich artystów.

Joanna Kiwilszo