Teatr oczami dziecka

Wyjątkowy wernisaż odbył się 18 stycznia w galerii „Klitka”. Przestrzeń malutkiego atelier fotograficznego przy Ząbkowskiej wypełnili po brzegi autorzy prezentowanych prac i pasjonaci teatru – dzieci z Przedszkola nr 165.

Galeria „Klitka, Atelier” zaprasza na niezwykłą wystawę, zatytułowaną „Teatr oczami dziecka”. Ekspozycja jest owocem współpracy galerii z Przedszkolem nr 165 przy ulicy Ratuszowej 8a. Właścicielka „Klitki”, Julita Delbar, organizatorka wielu wspaniałych wystaw i inicjatorka ciekawych wydarzeń artystycznych, od dwóch lat wspiera działania teatralne przedszkola. W „Klitce” wykonała serię zdjęć „Aktor i jego kukiełka”, obrazującą emocje i przeżycia dzieci związane z kreowaną postacią. Tym razem udostępniła przestrzeń swojej galerii małym artystom.

Choć mają dopiero kilka lat, już są pasjonatami teatru. Miłość do teatru przekazała im nauczycielka (obecnie pełniąca też funkcję dyrektora), Dorota Jasica, która w Przedszkolu nr 165 realizuje z dziećmi swoje autorskie projekty teatralne. Dorota Jasica jest absolwentką szkoleń  dla animatorów kultury organizowanych przez teatr „Baj”. Uczestniczyła w warsztatach z zakresu tworzenia lalek – kukieł, pacynek, jawajek oraz nauki ich animacji.

W ramach realizowanych w przedszkolu projektów dzieci tworzyły teatr od podstaw: były autorami projektów lalek i scenografii, obserwowały etapy tworzenia kukiełek przez nauczycielkę, uczyły się zasad animacji i interakcji postaci. Użyczały lalkom swoich głosów, poruszały nimi w rytm muzyki, zaprzyjaźniały się z nimi.

W ten sposób w latach 2015-2018 powstało w Przedszkolu nr 165 kilka wspaniałych spektakli. Wielokrotnie wystawiane dla dzieci uczęszczających do przedszkola, gości z innych przedszkoli i szkół, oraz przedstawicieli władz oświatowych, przedstawienia: „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Dawno temu nim wymarły, żyły tutaj dinozaury”, „Piękna i Bestia” oraz „Konik Garbusek”, cieszyły się zawsze wielkim zainteresowaniem małej widowni.

Prace prezentowane na wystawie w „Klitce” są odzwierciedleniem przeżyć dzieci związanych właśnie z tymi przedstawieniami.  Powstawały bez specjalnego przygotowania, spontanicznie. Są to prace absolwentów i dzieci aktualnie uczęszczających do Przedszkola nr 165. Podczas wernisażu, autorka książeczek dla dzieci, Katarzyna Krysztofiak  czytała dzieciom jedną ze swoich książek.

Wystawa „Teatr oczami dziecka”  w galerii „Klitka, Atelier Fotograficzne” przy ul. Ząbkowskiej 12 czynna będzie do 1 lutego 2019 r. w godzinach otwarcia atelier, tj. 11.00 – 19.00.

Joanna Kiwilszo