Nareszcie nowe

21 lutego zaprezentowano działające na Pradze Północ od końca stycznia nowe przedszkole przy ul. Wrzesińskiej 10. Zapewnia ono edukację i opiekę 150 dzieciom.

Przedstawicielom mediów oraz samorządu, w tym zarządowi dzielnicy i radnym rządzącej koalicji PO-SLD-Kocham Pragę, przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny oraz oprowadziły gości po przytulnych salach nowego przedszkola.
Nowoczesny, dwupiętrowy budynek mieści nie tylko sale dydaktyczne, ale także stołówkę z kuchnią czy salę gimnastyczną. W piwnicy znajduje się m. in. wielofunkcyjna sala przeznaczona na zajęcia gastronomiczne, laboratoryjne, plastyczne czy majsterkowania, z możliwością zamiany w kino. Dzięki windzie i pochylni zapewniono dostępność osobom z niepełnosprawnościami.  

Nowatorsko w takim obiekcie potraktowano też sam dach, pokrywając go trawą i ustawiając donice z krzewami. Latem będzie można korzystać z ustawionych tam ławek. Zbiornik retencyjny na spływającą z dachu deszczówkę zapewni wodę do podlewania zieleni. Niekonwencjonalny jest też plac zabaw, gdzie oprócz tradycyjnej piaskownicy, znalazł się m.in. labirynt z krzewów, zadaszona wieża, czy karuzela. Zadbano o bezpieczeństwo obiektu, instalując monitoring.

Także z zewnątrz budynek przedszkola wygląda nowocześnie, wpisując się w widoczny także w samorządzie warszawskim trend budowy obiektów edukacyjnych w oparciu o nowatorskie rozwiązania.

Na Pradze Północ to pierwsze nowe przedszkole od 40 lat, a przy tym zrealizowane siłami dzielnicy. Odwiedzający je prezydent Rafał Trzaskowski obiecał przy tej okazji do 2023 r. budowę 19 przedszkoli oraz 14 szkół w całej Warszawie. Wydaje się pewne, że w obliczu wzrostu liczby mieszkań w wyniku intensywnej zabudowy deweloperskiej, znajdą się one także na Pradze Północ.

Koszt inwestycji przy Wrzesińskiej to 7,4 mln zł. Trochę szkoda, że nie udało się tego projektu zrealizować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Nietrudno przewidzieć, że nowoczesne przedszkole będzie służyło głównie nowym mieszkańcom zabudowującego się Portu Praskiego.

Kr.