Wybieg Praski

Na praskich ulicach dzieją się cuda – rozkwitają prawdziwe talenty. W Galerii Wileńskiej można oglądać fotografie zrobione przez dzieci i młodzież, podopiecznych fundacji „Twoja Pasja”.

Otwarta 21 lutego w Galerii Wileńskiej wystawa zatytułowana „Wybieg Praski” to seria zdjęć - owoc trzymiesięcznej współpracy dzieci i młodzieży z praskich szkół z Akademią Rozwoju Pasji, zorganizowanej przez Fundację „Twoja Pasja” w ramach projektu Nowa Baza.

Celem działającej przy ulicy Korsaka 1 fundacji jest pomaganie dzieciom w odnalezieniu własnej drogi, odkrywaniu pasji i talentów, aby mogły robić w życiu to, co kochają.

- W praskich kamienicach dzieją się cuda – mówi prezes Fundacji „Twoja Pasja”, Anna Schmidt. – Może jest i patologia, ale wystarczy wyciągnąć pomocną dłoń, a odkryje się skarby.

W fundacji „Twoja Pasja” dzieci znajdują pomoc i realne wsparcie zarówno w życiu codziennym, jak i w sytuacjach kryzysowych, kiedy na przykład wyrzucone z domu, nie mają dokąd pójść. W fundacji, w klubie Dobre Flow znajdują przyjazny świat i ludzi, z którymi czują się dobrze.

W to mądre pomaganie włączyła się też Galeria Wileńska i udostępniła swoją przestrzeń dla młodych fotografów. Zaprezentowano zdjęcia bardzo różnorodne, zrobione na praskich ulicach, w różnych sytuacjach, może nie wszystkie wybitne, ale przede wszystkim szczere, pozbawione sztuczności.

- Dzieci i młodzież fotografowały to, co im najbliższe, wychwytując jednocześnie osobisty i niepowtarzalny klimat warszawskiej Pragi – mówiła Marta Chojnacka, dyrektor Galerii Wileńskiej, otwierając wystawę. – Takie talenty należy wspierać.

Otwarcie wystawy na poziomie 1 Galerii Wileńskiej uświetnił występ młodzieży z fundacji „Twoja Pasja”. Wyśpiewana i wytańczona energia z pewnością udzieliła się widzom. A młodzi podopieczni fundacji udowodnili, że to co robią - robią z pasją.           

Joanna Kiwilszo