Chłodnym okiem

Budzenie z letargu

Mamy kalendarzową wiosnę. Zeszły śniegi, jak co roku pojawiły się utyskiwania w sprawie psich kup. Temat sam wkrótce zniknie wraz z ich rozkładem. Pozytywem jest to, że coraz więcej osób, z moich obserwacji wynika, że pań (panów nie spotkałem), sprząta po swoich pupilach. Przyroda budzi się z zimowego letargu, kwitną krokusy i przebiśniegi, zażółciły się forsycje. Powoli, aczkolwiek szybciej niż w ubiegłych latach, z zimowego letargu zaczynają budzić się urzędnicy. Ogłoszone zostały pierwsze przetargi drogowe. Wydział infrastruktury urzędu ma zamiar modernizować lokalną ulicę Linneusza od Młota do Namysłowskiej wraz chodnikiem, ogłoszono także przetarg na wykonanie robót budowlanych, polegających na remoncie drogi wewnętrznej oraz chodników, znajdujących się pomiędzy budynkami przy ul. Jagiellońskiej 64 i 66 wraz z odwodnieniem.

Pojawiły się przetargi na remonty w placówkach oświatowych, co jest dobrym prognostykiem i być może zapobiegnie realizacji remontów w trakcie roku szkolnego. Na pierwszy „ogień” poszły SP 395 przy ul. Sierakowskiego 9, którą trzeba dostosować do aktualnych przepisów ppoż. oraz dostosować inne pomieszczenia na potrzeby szkoły i Zespół Szkół nr 73 przy ul. Burdzińskiego 4, gdzie nastąpi wymiana instalacji wody zimnej, ciepłej i kanalizacji w całym budynku oraz remont łazienek na kondygnacjach naziemnych. Zarząd Praskich Terenów Publicznych ogłosił kolejne przetargi, tym razem na modernizację placów zabaw pomiędzy ulicami Białostocką/Radzymińską i modernizację placu zabaw u zbiegu ulic Gersona/Kotsisa. Przypomnę, że pierwsze przetargi na modernizację skwerów na Szymanowskiego i Letnia/Kamienna zostały rozstrzygnięte i prace już trwają.

Tak na marginesie, po zakończeniu remontu skweru na Szymanowskiego będzie remontowana sama ulica wokół niego. Nasza największa jednostka, Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami, także ruszył do działań. Na jej stronie widzimy kolejne przetargi związane z rewitalizacją dzielnicy. W ramach obszaru Nowa Praga - kwartał Inżynierska, Stalowa 33 oraz Środkowa 12 i 14 ogłoszony został przetarg na wykonanie prac budowlanych, polegających na modernizacji budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami na parterze przy ul. Środkowej 12 w Warszawie. Budynek przy ul. Środkowej ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków nieruchomych Warszawy. Kontynuowany jest także projekt „Centrum lokalnego na placu Hallera” w jego ramach ogłoszono przetarg na wymianę witryn w czterech kolejnych lokalach usługowych na placu. Widzimy tam także przetarg na doposażenie w węzeł cieplny nieruchomości mieszkalnej wielorodzinnej przy ul. Jagiellońskiej 47 i remonty kolejnych (tym razem 15) pustostanów. To tylko przetargi ogłoszone w ostatnich 30 dniach. Zadań i programów do realizacji przed jednostkami organizacyjnym i całym urzędem jeszcze wiele. Będę się starał o nich na bieżąco informować.

Ireneusz Tondera
przewodniczący Rady Dzielnicy
Praga Północ m.st. Warszawy
Sojusz Lewicy Demokratycznej
i.tondera@upcpoczta.pl