Katastrofa przy Łomżyńskiej

Podczas prac rozbiórkowych runęła ściana kamienicy przy ulicy  £omżyńskiej. Zginął jeden z robotników. Dwóch innych zostało rannych.

Do wypadku doszło w poniedziałek, 27 maja w trakcie rozbiórki wykwaterowanej ze względu na zły stan techniczny kamienicy przy ulicy Łomżyńskiej 26. Nie była to jednak całkowita rozbiórka pustostanu, bowiem, jak głosi tablica umieszczona na ogrodzeniu, budynek został objęty rewitalizacją.

„W tym miejscu powstanie 14 nowych mieszkań oraz placówka opiekuńczo-wychowawcza” – czytamy dalej. Z tablicy dowiadujemy się też, że inwestycję prowadzi Towarzystwo Budownictwa Społecznego Warszawa Południe wraz z miastem stołecznym Warszawa. Fasada kamienicy została nietknięta, zawaliła się jedna z wewnętrznych ścian.

Poszkodowanych zostało trzech pracowników prowadzących rozbiórkę. Wszyscy to obywatele Ukrainy.

- Po przebadaniu, 25- i 35- latek wyszli ze szpitala. Trzeci, 31-letni pracownik zmarł po kilku godzinach – poinformowała podkomisarz Paulina Onyszko z północnopraskiej komendy rejonowej policji.

Prace rozbiórkowe zostały wstrzymane, a budynek zabezpieczony. Nie wiadomo, co było powodem zawalenia się ściany. Po wstępnych oględzinach z udziałem inspektora nadzoru budowlanego, dokumenty zostały przekazane do prokuratury. Od 28 maja prowadzone jest śledztwo z art. 220 w kierunku niedopełnienia obowiązku w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz narażenia trzech osób na bezpośrednią utratę zdrowia i życia.

- Zbyt wcześnie jest, aby stwierdzić, jakie były przyczyny wypadku - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, prokurator Marcin Saduś. – Zginął człowiek, śledztwo może więc trwać nawet kilka miesięcy.

JK