Porozumienie przeciw bazgrołom

W sobotę, 15 czerwca, kilkudziesięciu mieszkańców i sympatyków Pragi chwyciło za wałki i pędzle, by wspólnymi siłami usunąć z przestrzeni dzielnicy najbardziej rażące przykłady mowy nienawiści i aktów wandalizmu na fasadach budynków.

W pierwszej edycji praskiej akcji „Stop bazgrołom-malarze podwórkowi” wzięły udział połączone siły stowarzyszenia „Porozumienia dla Pragi”, Domu Kultury Praga, Muzeum Warszawskiej Pragi, Towarzystwa Przyjaciół Pragi, Fundacji Zmiana, stowarzyszenia Miasto jest Nasze oraz stowarzyszenia Otwarte Drzwi, a także „Partnerstwa Muranów”, które zainicjowało taką akcję kilka miesięcy temu właśnie na Muranowie.

Inicjatywę wsparły również Urząd Dzielnicy Praga-Północ, a także północnopraski ZGN. Ten ostatni zresztą m.in. na skutek apeli społeczników z „Porozumienia dla Pragi” podjął systematyczne działania na rzecz usuwania aktów wandalizmu ze swoich obiektów.

Sobotnia akcja odbywała się w przestrzeni osiedli Praga I, II i III. Dzięki wsparciu firmy Ad Cleaning zostały dodatkowo, w profesjonalny sposób, usunięte bazgroły z wykonanej z piaskowca elewacji budynku przy Placu Hallera. Organizatorzy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na konieczność stosowania różnych metod zwalczania wandalizmów na ścianach – zamalowywanie jest tylko jedną z nich. W przypadków obiektów szczególnych, często pod ochroną konserwatorską, zalecane jest chemiczne usuwanie bazgrołów.

Po zakończeniu akcji uczestnicy spotkali się w Kuchni Czerwony Rower, która również była partnerem wydarzenia. Organizatorzy zapowiadają kolejne inicjatywy na rzecz usuwania aktów wandalizmu z przestrzeni publicznej Pragi. O szczegółach będziemy informować.

M.