Odbiór odpadów w Warszawie

- nowi operatorzy rozpoczynają pracę

Od 1 lipca weszły w życie umowy na odbiór odpadów komunalnych z terenu m.st. Warszawy z nowymi wykonawcami. W ogłoszonym w tym roku przetargu wybrano najkorzystniejsze dla mieszkańców oferty. Nowe umowy będą obowiązywały przez trzy lata.

- Ściśle nadzorujemy wdrożenie systemu w stolicy, tak aby zmiany operatorów były jak najmniej dostrzegalne przez mieszkańców – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy - Nie ukrywaliśmy, że zmiana systemu odbioru gospodarki jest dla samorządu wyzwaniem logistycznym, ale również mentalnym z punktu widzenia mieszkańców. Dotyczy to zwłaszcza odpowiedzialności w zabudowie wielorodzinnej. Dlatego tak ważne są działania edukacyjne, które realizujemy. Tylko dzięki wspólnej pracy możemy osiągnąć wymagane przepisami poziomy recyklingu, ale przede wszystkim zadbać o środowisko dla następnych pokoleń.

Operatorzy podpisali umowy pod koniec marca, po trzech miesiącach okresu przygotowawczego, właśnie rozpoczęli świadczenie usług. Nowi operatorzy (PARTNER Sp. z o.o. konsorcjum oraz BYŚ Wojciech Byśkiniewicz) odbierają od 1 lipca odpady komunalne w czterech dzielnicach (Bielany, Żoliborz, Białołęka, Targówek).

System odbioru opadów komunalnych w Warszawie:

• zadanie 1 (Bielany i Żoliborz) firma BYŚ Wojciech Byśkiniewicz,

• zadanie 2 (Białołęka i Targówek) konsorcjum Partner sp. z o.o., PARTNER Dariusz Apelski i JARPER sp. z o.o.,

• zadanie 3 (Mokotów) spółka miejska MPO,

• zadanie 4 (Ochota, Ursus i Włochy) spółka miejska MPO,

• zadanie 5 (Praga Południe i Praga Północ) firma P.P.H.U. LEKARO Jolanta Zagórska,

• zadanie 6 (Rembertów, Wawer, Wesoła) firma P.P.H.U. LEKARO Jolanta Zagórska,

• zadanie 7 (Śródmieście) spółka miejska MPO,

• zadanie 8 (Ursynów i Wilanów) konsorcjum SUEZ Polska Sp. z o.o. i Remondis Sp. z o.o.,

• zadanie 9 (Wola i Bemowo) spółka miejska MPO.

Mieszkańcy stolicy od 1 stycznia 2019 r. mają zagwarantowany odbiór odpadów.
Priorytetem dla stołecznego ratusza jest zapewnienie ciągłości odbioru odpadów. W Warszawie od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje 5-frakcyjny system odbioru odpadów, który jest w pełni zbieżny z rozporządzeniem ministra środowiska i narzucony tym przepisem do wprowadzenia przez miasto. W tym systemie najważniejsze jest to, aby jak najmniej odpadów wpadało do czarnego pojemnika (tu powinny wpadać tyko odpady resztkowe). Odpady surowcowe, takie jak papier, trzeba wyrzucać do niebieskiego pojemnika, tworzywa sztuczne i metale do pojemnika żółtego, szkło do pojemnika zielonego, do pojemnika brązowego bio.

Jak właściwie segregować odpady?

W 2019 r. ruszyła miejska kampania, która zachęca do segregowania odpadów i podpowiada, jak należy to robić właściwie. Każdy mieszkaniec ma dostęp do informacji: w swoim urzędzie dzielnicy, komunikacji miejskiej, prasie dzielnicowej, mediach społecznościowych. Zachęcamy mieszkańców, zarządców nieruchomości do pobierania i wydruku materiałów informacyjnych.

Kompendium wiedzy o właściwej segregacji jest dostępne na stronie www.czysta.um.warszawa.pl. Zachęcamy również do śledzenia porad w mediach społecznościowych (#RadyNaOdpady; #SegregujNa5).

Wprowadzenie nowego systemu jest ściśle monitorowane. Wszelkie nieprawidłowości dotyczące jakości usług firm odbierających odpady z terenu miasta prosimy zgłaszać poprzez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 (stronę internetową, aplikację mobilną lub telefon).