Społeczny obserwator

Wybierajmy dla Pragi!

Dziś o wyborach. Ale nie parlamentarnych, do których kampania się niedawno rozpoczęła. Tym razem będzie o wyborach bardzo namacalnych, których efekty możemy ujrzeć na co dzień. Już po raz szósty, jako mieszkańcy Warszawy, mamy możliwość wybrania pomysłów zgłoszonych przez innych mieszkańców na zmiany w naszym mieście. Mechanizm budżetu obywatelskiego, bo o nim mowa, choć nie bez wad, nadal pozostaje najpoważniejszym narzędziem wpływu przysłowiowego Kowalskiego na zmiany w swojej okolicy. W tym roku po raz pierwszy możemy, oprócz projektów dzielnicowych, wybrać również projekty ogólnomiejskie. W głosowaniu, które rozpoczęło się 6, a zakończy 23 września na Pradze możemy wybierać spośród 68 zgłoszonych projektów, a w puli ogólnomiejskiej jest ich 101. Łącznie warszawiacy mogą wybierać spośród 1425 projektów. Głosować można na maksymalnie 10 projektów ogólnomiejskich i 15 dzielnicowych. Zachęcam, by wykorzystać całą pulę. Najłatwiej oddać głos przez internet, wchodząc na stronę twojbudzet.um.warszawa.pl. Można też zagłosować w urzędzie dzielnicy.

Zapytacie Państwo na co zagłosować? Nie będę oryginalny, jak napiszę, że w pierwszej kolejności warto wybrać projekty, które zgłosili członkowie naszego stowarzyszenia „Porozumienie dla Pragi”, w tym niżej podpisany. O ratowaniu drewniaka Burkego (projekt nr 36 w puli ogólnomiejskiej) już pisałem, ale raz jeszcze zachęcam do wsparcia. Wśród ogólnomiejskich projektów warto też poprzeć m.in. stworzenie pszczelej pasieki edukacyjnej (nr 53), montaż wyświetlaczy prędkości na moście Śląsko-Dąbrowskim (nr 65), budowę modelowej altany śmietnikowej dla Warszawy (nr 70) i bliskie memu sercu działania na rzecz usuwania bazgrołów i mowy nienawiści z przestrzeni miasta (nr 85). Na Pradze-Północ polecam wszystkie projekty zielone (łąki kwietne – nr 10, sąsiedzkie ogródki – nr 15, spacery przyrodnicze i dendrologiczne – odpowiednio nr 17 i 67, kwiaty dla Pragi – nr 27, nowe nasadzenia drzew i krzewów – nr 33, zielone ściany – nr 35, wodę do podlewania drzew – nr 62), projekty poprawiające przestrzeń (nr 36 – rozświetlenie skwerów Żurowskiego i jordanka przy Siedleckiej, nr 44 – nowe ławki w Parku Praskim, nr 53 – kosze na śmieci i stojaki rowerowe dla podwórek), a także projekty tożsamościowo-kulturalne (nr 20 – kino plenerowe dla różnych części Pragi, nr 52 – tablice o zabytkach, nr 58 – mural upamiętniający postać Karola Mintera, a także nr 68 – święta ulic Kawęczyńskiej, Targowej, Stalowej i Pl. Hallera).

Niezależnie od Państwa wyborów zachęcam przede wszystkim do zagłosowania. To w końcu chodzi o pieniądze nas wszystkich, mieszkających i płacących podatki w Warszawie. Podobnie jak w wielkich wyborach, również w przypadku budżetu obywatelskiego nie warto oddawać decyzji w ręce innych. Bo w końcu kto lepiej, niż my, mieszkańcy, zna problemy naszych „małych ojczyzn” i potrafi wskazać sposoby na ich rozwiązanie?

Krzysztof Michalski
Porozumienie dla Pragi
Napisz do autora:
porozumieniedlapragi@gmail.com