Przychodnia dla Zwierząt

Równanie z wiadomymi

59-18=12,75. To znaczy: mam 59 lat, zacząłem głosować mając 18. Rachunek prosty. Proszę Szanownych Państwa, to moje 13. wybory. Aliści żadnych nie opuściłem. Prawo wyborcze to prawo do wolności, równości, godności i dobrobytu. Aktywnie uczestniczyłem w obaleniu komuny i nie zostałem za to odznaczony ani uhonorowany.... bo nie dałem się złapać ubecji. Ci, co teraz się puszą i rządzą, byli aresztowani. Moja wizja naszej Polski jest tożsama z demokracją, opartą na wyborach, na Konstytucji. Na trójpodziale władzy, polegającym na oddzieleniu rządu od Sejmu, a tych od Senatu. Na wolnych i niezależnych sądach. Tożsamym z praworządnością trójfundamentu, prezydencie, tożsamym z prawem i ponadmagisterskim i ponadtowarzyskim autorytecie Trybunału Konstytucyjnego. Filarem naszej Polski są wolne media, które jak pies stróżujący patrzą każdej władzy na ręce. I mają gryźć przez ujawnianie zła. Nasze państwo nie może być jednopartyjne. Prezes Najwyższej Izby Kontroli ma budzić strach u koterii, a nie brawa w Sejmie. Państwowa szkoła, jak całe państwo, musi mieć autorytet i musi być oddzielone od państwa Watykan. Należy zakończyć byt tego państwa w naszym  państwie.

Te wybory to decyzja czy zwycięży za nasze pieniądze ogólnonarodowe łapownictwo i pogłębianie długu. Czy wyrwiemy się wreszcie z kontrreformacji kościelnej, czy powrócimy do epoki oświecenia i renesansu naszej Ojczyzny. Na koniec proszę, aby przyłożyć moje tezy i życiorys do  osiągnięć Waszych kandydatów i spojrzeć w lustro, potem w oczy dzieci już tonących w długu.

Mam nadzieję, że ta jesień będzie polską złotą jesienią tak dla demokracji, jak dla losu zwierząt. Po gorącym i bardzo suchym lecie przyroda otrzymała wreszcie trochę wilgoci i rozpoczęła przyspieszoną wegetację. Nadrabia stracony czas. Wraz z nią wróciły do aktywności insekty, wirusy i bakterie. Patogenów nie wyeliminuje mróz ani wypalanie łąk. Trochę deszczu i to złe zaczyna wracać. Proszę pamiętać o stałym zabezpieczaniu psów i kotów przed pchłami i kleszczami, tym bardziej, że zabieracie do lasu psy na grzybobrania. Proszę  zapoznać się z przepisami w zakresie obecności psów na terenie lasów państwowych. Na jesieni przebiegają rykowiska. Z tego powodu wzrasta ilość polowań na zwierzynę płową. Prawo łowieckie jest okrutnie konsekwentne i dopuszcza zastrzelenie wałęsających się psów na terenie lasu.

Oprócz kleszczy wróciła też aktywność pcheł. Coraz zimniejsze noce zachęcają te pasożyty do poszukiwania ciepłych miejsc to bytowania. Pchły i kleszcze nie mają zdolności termoregulacji, co nie oznacza braku inteligencji w zakradaniu się na ciała naszych pupili i do naszych mieszkań. Skala inwazji zawsze zależy od poziomu profilaktyki. Weterynaria to nauka, która ma służyć ludziom poprzez zdrowie zwierząt. Fakt ten przekłada się na prostą zależność: nie dbasz o zwierzęta, to nie dbasz o siebie. Dlatego wszystkim miłośnikom spędzania czasu w lesie czy na łąkach polecam właśnie dbałość o siebie. Szanowni Państwo, jesteście narażeni na atak kleszczy. W każdym sklepie wędkarskim znajdziecie preparaty odstraszające i zabijające insekty. Dobrej jakości aerozole zawierają substancje o nazwie deet i permetryna. Zalecam popryskanie obuwia, krawędzi spodni, plecaka czy rękawów, aby zwiększyć własne bezpieczeństwo. O tym co nam zagraża napiszę w następnych felietonach.

lek. wet. Zygmunt Kosacki
Jabłonna, ul. Szkolna 22A
czynne: pon.-pt. 12-19, sob. 10-13
tel. 22 782-48-88, 602-341-684
e-mail: zygakosacki@wp.pl
Pełen zakres usług