Ekologiczni na Pradze

W sobotę 12 października w Galerii Wileńskiej przez całe popołudnie trwały wydarzenia inspirujące mieszkańców Pragi do działań proekologicznych. Było dużo atrakcji dla dzieci, w tym konkursy z nagrodami.

Od lat działania proekologiczne są jednym z priorytetów Galerii Wileńskiej. Regularnie organizowane edukacyjne warsztaty dla dzieci, rozdawanie sadzonek ziół za przyniesione elektrośmieci i zużyte baterie oraz, pewnie najbardziej spektakularne, zamontowanie na dachu galerii uli dla miejskich pszczół – to tylko niektóre z projektów promujących ekologiczny styl życia.

- Popieramy transport publiczny, korzystamy z energii pochodzącej w 100% z odnawialnych źródeł, ograniczamy zużycie energii poprzez stosowanie oświetlenia LED, wydarzenia ekologiczne są stałym punktem w naszym rocznym kalendarzu – mówi Victoria Kiwior, marketing manager Galerii Wileńskiej.

Wstępem do sobotniego wydarzenia był konkurs plastyczny dla dzieci w wieku 6-12 lat, zorganizowany we współpracy z warszawskim ZOO, na temat zagrożonych gatunków. Fotografie przedstawicieli ginących gatunków zwierząt można było obejrzeć na wystawie w przestrzeni galerii.

Wydarzenia odbywały się na dwóch poziomach. W głównej strefie, na poziomie +1 odbywały się warsztaty kreatywne o tematyce ekologicznej. Dzieci tworzyły zielniki, zabawki „z niczego”, ekologiczne przypinki według własnego pomysłu, a także poznały technikę papier mâché, czyli dającą się formować, twardniejącą po wysuszeniu masę z rozdrobnionego i rozmiękczonego w wodzie papieru z makulatury. Miały też możliwość wykazać się zręcznością w pomysłowej grze sprawnościowej, polegającej na umieszczeniu na jak najwyższym poziomie drewnianej kulki, operując jedynie przyczepionymi do niej sznurkami.

Swoje stoisko zaprezentował też hipermarket Carrefour i poprowadził warsztat z segregacji odpadów oraz koło zagadek. Wiedzą na temat ekologicznych zachowań dzieci mogły się również pochwalić, biorąc udział w konkursie. Dzieci świetnie radziły sobie zarówno z segregacją odpadów, jak i z pytaniami typu: dlaczego w lesie nie powinno się krzyczeć czy jak zmniejszamy zużycie energii.

Dzięki współpracy z Fundacją Zmiana, która prowadzi m.in. projekt „Biblioteki sąsiedzkie” w Galerii Wileńskiej pojawił się temat drugiego życia książek: można było wybrać sobie jedną książkę i zabrać ze sobą do domu.

Na poziomie +2 Galerii Wileńskiej odbywały się w tym czasie warsztaty kulinarne Fundacji Szkoła na widelcu Grzegorza £apanowskiego. Edukatorzy zaprosili dzieci i dorosłych do fabryki granoli, w której można było skomponować sobie pyszne śniadanie według własnego pomysłu. Elementem uzupełniającym warsztaty był kącik edukacyjny, w którym rozmawiano o tym, jak nie marnować żywności.

A jeśli już o jedzeniu mowa, to w strefie eventowej, piętro niżej, odbył się pokaz kulinarny połączony z degustacją, przygotowany przez kucharza i dietetyka współpracujących z fundacją. Może niezbyt dietetycznym, ale bardzo smacznym i miłym akcentem imprezy były pączki ufundowane przez firmę Blikle.

Joanna Kiwilszo