Złe bajki

Lęki dzieciństwa, echa horrorów braci Grimm, oswojone w czarno-białych kolażach, zaprezentowała 12 października w Galerii 81 Stopni Magdalena Ciemierkiewicz.

Oglądając w Galerii 81 Stopni czarno-białe kolaże Magdaleny Ciemierkiewicz cofamy się podświadomie do okresu dzieciństwa i związanych z nim nocnych koszmarów. Każdy był kiedyś dzieckiem i każdy w gruncie rzeczy czegoś się lękał. Każdy również słuchał z wypiekami na twarzy i ciarkami na plecach niestworzonych konfabulacji, zawartych w opowiadanych na dobranoc bajkach. Nie musiały to być nawet nasycone okrucieństwem bajki braci Grimm. Dorośli nie zawsze zdawali sobie sprawę, że jakaś, z pozoru niewinna, historia mogła wywoływać lęk. Przytoczę w tym momencie przypadek mojej przyjaciółki, która wspomniała, że mama śpiewała jej taką oto kołysankę:

„Dziad w bramie wyciąga rękę,
Pies poszarpał mu sukienkę
I biedaka goni stróż,
Śpij, dziecinko już.”
Kto po czymś takim mógłby spokojnie spać?

Zależy to pewnie od wyobraźni i od tego, czy ktoś potrafi się ze swoimi lękami zmierzyć. Z tego założenia wyszła właśnie Magdalena Ciemierkiewicz (ur. w 1992 r.), absolwentka warszawskiej ASP, która uważa, że bajki, legendy i mity to sposób na złagodzenie strachu, jakiego doświadczamy w realnym życiu.

- Baśnie, nawet te braci Grimm, które w pierwotnej formie, są opowieściami okrutnymi, krwawymi, mają nauczyć nas, jak sobie radzić z lękiem i silnymi emocjami – mówi artystka.    

Słuchając bajek, utożsamiamy się z ich bohaterami, odnajdujemy w ich historiach towarzyszącą nam na co dzień grozę i możemy nazwać ją po imieniu, oswoić. I właśnie po to, jak zapewnia Magdalena Ciemierkiewicz, jest ta wystawa. Żeby oswoić lęki z dzieciństwa.

Wystawa prezentuje kolaże powstałe w ciągu kilku ostatnich lat. Autorka wykorzystała w nich oryginalne, czarno-białe fotografie nieznanych jej osób i reprodukcje dzieł sztuki, które zestawiła, tworząc własną narrację.

- W kolażach używam obrazów, które można nazwać „śmietnikiem historii”, dlatego, że są to obrazy w pewien sposób porzucone, kupione na rynku staroci lub znalezione – wyjaśnia Magdalena Ciemierkiewicz.

Kolaże przywołują atmosferę dziecięcych koszmarów i lęków, również tych przeżywanych w szkole, np. na lekcjach wf-u. Autorka opowiada o nich z perspektywy dziecka, którego wyobraźnia ubiera lęk w dziwne kształty, pajęcze macki i wiecznie otwarte oczy. Mroczność obrazów potęguje umiejętne wykorzystanie przez autorkę różnych odcieni szarości.

Wystawę kolaży Magdaleny Ciemierkiewicz „Złe bajki” w Galerii 81 Stopni przy ul. Kłopotowskiego 38 lokal 5 oglądać można do 22 listopada 2019 roku.

Joanna Kiwilszo