Artysta z Bródna

Deptanie po plakatach

Paweł Sky. Artysta wojownik. Z Bródna. Blisko ludzi, miejsc, zdarzeń. Nieprzerwanie, od 2010 roku, szuka nieoczywistych przestrzeni dla tworzonych autorskich plakatów. Chce, by docierały do szerokiego grona odbiorców.

Na przykład wystawę „Poster Park” umieścił w sierpniu 2016 r. na asfaltowych alejkach Parku Bródnowskiego. Nieinwazyjna dla krajobrazu, nie wymagała dodatkowych konstrukcji; delikatnie wtapiała się w parkową rzeczywistość. Prace, z cyklu „WARsaw”, o dzielnicach prawej i lewej strony Wisły, zachęcały do zatrzymania, ale nie zmuszały do tego. Wydrukowane na specjalnym tworzywie, naklejone na betonie, zniszczyły się (ostatni po 63 dniach) przez deptanie. Tak miało być. Widzowie – spacerowicze, chodząc po plakatach, stawali się na moment ich częścią.

Dwa lata później, w czerwcu 2018 r., w ramach Weneckiego Biennale na Bródnie, Paweł Sky zaprezentował plakaty w „Galerii na Klatce”, w jednym z bloków Bródna. Wystawie towarzyszył specjalny dodatek z artykułem o artyście i plakatami w gazecie lokalnej „Mieszkaniec Targówka”. http://pawelsky.pl/download/pawel_sky_spiewajace_plakaty.pdf

Zawsze na przekór

Teraz też wybrał miejsce niebanalne. Przychodnia Skłot. Centrum Kultury Alternatywnej. Podczas wernisażu 11. autorskiej wystawy będzie miał miejsce wyjątkowy performance „Plakat nie ma szans na wiecznotrwałość plakatów”. Artysta, z udziałem publiczności, rozwiesi plakaty z cyklu „eMOcJE” na ścianach squatu.

Z okazji wystawy, Paweł Sky wydał (nie)gazetę uliczną, bo naturalną ekspozycją plakatu jest przestrzeń publiczna. Jest w niej seria plakatów z cyklu „eMOcJE”. Niełatwe emocje i sprawy. Przyszłość planety Ziemia. Plakaty Sky’a od lat poruszają do głębi. Są nie tylko graficzne, lecz także pełne muzyki. Grają w duszy, jak najczulszy instrument. Mówią o sprawach ważnych i trudnych. Nie dają spokoju, wołają o włączenie się, walkę.

W wydaniu gazety pomogło stowarzyszenie „Kulturalne Bródno”, dzięki zbiórce na zrzutka.pl https://zrzutka.pl/zs8zv8
Wersja elektroniczna (nie)gazety ulicznej http://pawelsky.pl/download/pawel_sky_gazeta_emocje_NET.pdf

 

„EmoCje2” - wystawa plakatów Pawła Sky’a
wydarzenia towarzyszące wernisażowi:
koncert zespołów KINSKY i nowyTeren
22 listopada, godz. 20.00, Przychodnia Skłot
Warszawa, ul. Skorupki 6A, wstęp: 15/20 PLN
Więcej informacji:
www.pawelsky.pl    www.fb.com/pawelskydesign
Strona wydarzenia na FB
https://www.facebook.com/events/1164591017057457/

Jolanta Zientek-Varga
Fot. Archiwum Pawła Sky’a