Happy Christmas - koncert dla Jasia

Tradycją stały się już koncerty charytatywne w Szkole Podstawowej nr 355 na Białołęce. W tym roku uczniowie i nauczyciele grali i śpiewali dla małego Jasia, podopiecznego Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.

To już czwarty koncert kolęd i piosenek świątecznych zorganizowany przez muzykujących uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 355 im. Jana Wedla przy ulicy Ceramicznej 11 na Białołęce. Od kilku już lat utalentowana młodzież i grono pedagogiczne łączy radość ze wspólnego kolędowania z niesieniem pomocy potrzebującym kolegom. Co więcej, chętnych do takiej formy pomagania przybywa. Obecnie na terenie szkoły działają już cztery zespoły wokalno-instrumentalne.

Tegoroczny koncert, który odbył się 17 stycznia i którego tytuł Happy Christmas, zapożyczony został od słynnej piosenki Johna Lennona,  rozpoczął zespół dziecięcy „Żaniołki”. Założony w 2015 roku i kierowany przez Żanetę Augustin chór ma spory dorobek: siedem nagranych płyt i udział w kilku festiwalach oraz imprezach miejskich, z których najważniejszym był Festiwal Białołęka Kulturalna w 2018 roku. Co ciekawe, zespół śpiewa w kilku językach. Podczas piątkowego koncertu obok kolędy polskiej, dzieci wykonały kolędy w języku hiszpańskim, greckim i hebrajskim.

Nie mniejszymi sukcesami mogą poszczycić się następni wykonawcy koncertu Happy Christmas, czyli zespół wokalno-instrumentalny „Kapela z Ceramicznej”. Nazwa nie pozostawia wątpliwości, na terenie jakiej szkoły zespół działa. Kapela założona została w 2017 roku przez nauczycielkę szkoły nr 355 Karolinę Soczyńską. Laureaci drugiego miejsca w Mazowieckim Konkursie Muzycznym „Debiuty” i finaliści  Międzynarodowego Festiwalu Kolęd w Będzinie wspaniale zaśpiewali pastorałkę „Jezusa narodzonego” i kolędę „Aniołowie biali”.

Owację publiczności wywołał występ Zespołu Teatralnego dzieci z klasy II b a także zespołu „Belfer Band” – muzykujących nauczycieli. Wystąpili też soliści: uczennica 8 klasy Zosia Binkiewicz, absolwentka szkoły nr 355 Agnieszka Kirmuć oraz Stepan Malakhov, pochodzący z Rosji uczeń szkoły przy Ceramicznej, który na saksofonie zagrał kolędę „Bóg się rodzi”.

Dodatkowych emocji dostarczyła zacięta licytacja dwóch kolekcjonerskich kompletów płyt zespołu „Żaniołki”. Całkowity dochód z licytacji oraz ze sprzedaży ostatniej płyty „Żaniołków” został przeznaczony na leczenie Jasia, podopiecznego Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.

Koncert zakończyło wspólne, przez wszystkich występujących artystów wykonanie utworu „Happy Christmas”, który nie jest zwykłą świąteczną piosenką, lecz także protestem przeciwko wojnie. Podobnie cały ten niezwykły koncert nie był tylko dobrze przygotowanym, pięknym widowiskiem, lecz także przesłaniem, wołaniem o empatię, o to, aby nie być obojętnym.

Joanna Kiwilszo