Sprawy lokalne

9 lutego 2020 roku, z okazji 372 rocznicy nadania praw miejskich Pradze w Katedrze św. Michała i św. Floriana Męczennika o godz. 13.30 oraz w kościele Matki Bożej Loretańskiej o godz. 18.00 podczas mszy świętej, został odczytany list od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.

Pomysł zorganizowania 372 rocznicy nadania praw miejskich Pradze, pojawił się u mnie późną jesienią zeszłego roku. Trochę obawiałam się, że termin jest bliski, ale po rozmowie z Panem Posłem RP Pawłem Lisieckim, postanowiliśmy działać. Udało nam się sprawnie pozyskać informacje historyczne na temat wydarzenia wraz z treścią samego aktu lokacji z XVII wieku.

Chcieliśmy, aby widzowie poczuli trochę klimat epoki, więc na obchody złożył się przemarsz Króla Władysława IV wraz z orszakiem. W organizację oprawy historycznej włączyło się Towarzystwo Miłośników Tradycji i Kultury Polskiej.

Aby połączyć historię z teraźniejszością, po części historycznej odbył się koncert praskich talentów - na scenie usłyszeliśmy piosenki w wykonaniu młodzieży z praskich szkół: Julia Rańda zaśpiewała piosenkę pt. „Kiedyś”, Natalia Bubel zaśpiewała piosenkę pt. „Póki Polska żyje w Nas”. Obie piosenkarki ze Szkoły Podstawowej nr 258 im. Jakuba Jasińskiego. Z Liceum Ogólnokształcącego im. Ruy Barbosa wystąpił Jakub Kamiński, który zaśpiewał piosenki „Bądź moim natchnieniem” oraz „Lubię wracać tam gdzie byłem”. Z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV, piosenkę pt. „Sen o Warszawie“ zaśpiewała piosenkarka Julia Mazur.

Zwieńczeniem koncertu był występ Pani Doroty Czajkowskiej kierownik zespołu zespołu Praskie Mamłazyje. Usłyszeliśmy praskie i warszawskie piosenki m.in. „Warszawa da się lubić”, „Praga, Praga”, „Chodź na Pragę” i inne. Praska publiczność razem z artystami śpiewała i bawiła się w praskim klimacie. Na pewno pary do śpiewu mieszkańcom nie brakło, bo na wszystkich czekał ciepły poczęstunek – grochówka i na osłodę znalazł się też cukierek.

Inicjatywa zorganizowania obchodów to świetna okazja, aby nie tylko zainteresować mieszkańców Pragi historią ich dzielnicy, ale także aby ciekawie w radosnej atmosferze spędzić niedzielne popołudnie. Dzięki Bogu pogoda dopisała, więc na zdjęciu „z lotu ptaka” uwieczniliśmy wszystkich uczestników - zdjęcia i film nakręcił dron.

Wszystkim serdecznie dziękuję i już zapraszam za rok!

Małgorzata Grzegorzewska
m.grzegorzewska13@gmail.com
radna Dzielnicy Praga Północ
m.st. Warszawy