Na forum publiczne wchodzą rodziny

Ogólnopolski Związek Dużych Rodzin uruchomił swoje koło na Białołęce. Tworzą je rodziny z trójką dzieci lub więcej i indywidualne osoby, wywodzące się z takich rodzin. Białołęccy związkowcy chcą zmagać się o bardziej prorodzinne oblicze nasze dzielnicy.

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” (ZDR 3+) powstał w 2007 r. Dziś należą do niego dziesiątki tysięcy rodzin z całej Polski. Działa w blisko stu kołach lokalnych, a od początku grudnia 2019 r. także na Białołęce. Gromadzi ludzi, którzy mają dość postrzegania małżeństw z gromadką dzieci jako „społecznego marginesu” i „patologii”. Mają odwagę nie tylko przeciwstawiać się krzywdzącym stereotypom, ale i brać los w swoje ręce – walczyć, by władze ze szczebla centralnego, ale też lokalnego uwzględniali rodzinę w swoich zamierzeniach i działaniach. Związek tworzy społeczność, która integruje duże rodziny, wspiera je i uaktywnia na forum publicznym. Jest zorganizowany na fundamencie prawa o stowarzyszeniach.

– Białołęckie urzędy, szkoły, pływalnie, sklepy, kościoły i w ogóle przestrzeń publiczna powinny być bardziej przyjazne rodzinie. Nie może być tak, że wszędzie tam małżonkowie czy sama mama z dziećmi są intruzami i co rusz napotykają przeszkody – mówi Agata Arciszewska, przewodnicząca białołęckiego Koła ZDR 3+ i matka piątki dzieci. – Już podjęliśmy pierwsze działania i mam nadzieję, że wkrótce szerzej o nich poinformujemy. Jednocześnie zachęcamy wszystkie duże rodziny, a także indywidualne osoby wywodzące się z licznych rodzin do przyłączenia się do ZDR 3+. Warto do nas przystąpić! – zachęca i dodaje, że także jej rodzina bardzo skorzystała na wejściu do ZDR – zintegrowała się z innymi rodzinami podczas wakacyjnych wyjazdów, zaraziła się odwagą do nawiązywania kontaktów, dyskutowania, wspólnego działania i pomagania sobie nawzajem.

W ciągu 12 lat ZDR 3+ stworzył w skali całego kraju środowisko rodzinne potrafiące wyrażać swoje potrzeby, zabiegać o ich zrozumienie przez władze, angażować się lokalnie w inicjatywy przyjazne rodzinie, formułować postulaty, a także inicjować zmiany w polityce społecznej, by była prorodzinna. Sztandarowym osiągnięciem związku jest Karta Dużej Rodziny, która uprawnia do tańszego korzystania m.in. z oferty wielu sklepów, kin czy innych instytucji kultury i sportu. Dziś, wg danych resortu rodziny, korzysta z niej w całym kraju około 3 mln osób pochodzących z ponad 600 tys. rodzin.

Kontakt:
https://bialoleka.3plus.pl/
www.facebook.com/ZDRKoloBialoleka/
bialoleka@3plus.pl